A méhész mindig optimista, hiszen csak arra gondolhat, hogy ez az év csak jó lehet. A 2020-as év volt az elmúlt évtizedek legrosszabb méhészeti szezonja. Már az áprilisi idő jelezte, hogy valami rosszul fog alakulni. A május ismét katasztrofális volt, amit egy ugyanolyan borzalmas június követett. A méhészeti év legfontosabb hónapjai odavesztek.

A méhcsaládok túlélő üzemmódba kapcsoltak. 22 méhcsaládom lett ekkorra, amelyből a 4 legjobb júniusra elpusztult. Így maradt 18 család, amellyel sikeresen átteleltem. Ebben a két évben elég sok tapasztalatot gyűjtöttem és megláthattam azt, nem fenékig tejföl ám a méhészkedés. Megpróbálkoztam az anyaneveléssel is, a legegyszerűbb módot választottam, a sikerességről annyit, hogy a következő éven csak 1 anyát nem váltottak le, de az az egy család a legjobb volt.

Mézet alig sikerült pergetni, így a kiadások folyton nőttek, bevétel viszont alig volt. Mindig tudatosítsuk, hogy a kezdeti évek magas kiadással járnak, és kevés bevétellel. Nem feltétlenül van így, de ez a két nagyon rossz év megmutatta, hogy így is történhetnek a dolgok.

A méhészek mínuszban zártak, sok méhcsalád elpusztult. Ez az év vízválasztónak is nevezhető, mert mindig vannak méhészek akik elgondolkodnak azon mikor is hagyják abba, illetve érdeklődők, akik tervezgetik mikor is kezdjék el. Ez a két év elgondolkodtathatta a bizonytalanokat, vajon érdemes-e folytatni, vagy elkezdeni.

Igyekeztem sokat tanulni és gyakorolni. Videókat néztem, könyveket, tanulmányokat, cikkeket olvastam, ezeket hasonlítottam össze, adaptáltam a saját viszonyainkhoz. Megtaláltam azokat a forrásokat amikre érdemes támaszkodni. Egyúttal ha valami gondom támadt felkerestem a méhész mentoromat aki ellátott tanácsokkal. Nagyon hasznos tud lenni a kezdeti években egy olyan méhész, aki segítségünkre lehet.

Több hibát elkövettem különösen anyanevelésnél, ezen 2021-re változtattam, immár más hibákat követtem el a mostani éven. Ezekből is tanulva sokkal jobb döntéseket tudok hozni. Fontosnak tartom azt, hogy vezessünk naplót, írjuk le mikor mit csináltunk, írjuk le miben hibáztunk, hogy jövőre már ne kövessük el ugyanazokat. Ezeket jegyezzük is meg. Érdemes a memóriánkat is fejleszteni, egyrészt hogy megjegyezzük amiket tanultunk vagy gyakoroltunk, másrészt, hogy a fejünkben legyen a méhcsaládjaink aktuális állapota. Erről az állapotról a naplónk is beszámoljon.