Anyabölcső

A méhanya nem sejtben fejlődik ki, hanem speciálisan neki készült anyabölcsőben. A méhek először bölcsőkezdeményt építenek a lépen, majd amikor szükség van rá, vagy amikor úgy gondolják, akkor petét tesznek ebbe a kezdeménybe, álcává válva speciális anyapempővel etetik és befedik. Az anya ebből kel ki. A fejlődésének ideje 16 nap, ennyi telik el a peteállapot és a kikelés között.

Előfordul az, hogy nem bölcsőkezdeménybe kezdik nevelni az anyát, hanem sejtben. Ilyenkor ezt a sejtet és környezetét építik át bölcső formájúvá.

Anyát három típusú bölcsőben nevelnek három különböző ok miatt:

  • rajbölcső- rajzásra készül a család, általában a keretek szélén, alján található több bölcső
  • pótbölcső- eltűnik az anya, újat kell nevelni, ilyenkor általában a sejtben nevelkedő álcából nevelnek anyát, ezt a sejtet és környezetét építik át bölcsővé, pár darab bölcsőt készítenek a lépen bárhol
  • váltóbölcső- az anya nem jó, vagy öreg, és ezért lecserélésre készülnek, általában 1-2 bölcsőt építenek a lépen
Szép nagy anyabölcső, lehet váltóbölcső és pótbölcső is, ilyen bölcsőket kell meghagyni

Ilyen amikor a sejtbe fiasít az anya és ezt a sejtet alakítják át a méhek bölcsővé, kiválasztják a szerintük legmegfelelőbb jelöltet

Bölcsőkezdemény, lehet hogy nevelnek benne anyát, de az is lehet hogy nem

Rajbölcső kezdemények, az álca úszik az anyapempőben


Anyarács

Olyan eszköz, amely arra szolgál, hogy az anya ne menjen egy másik fiókba. Rakodó kaptáraknál egymásra tesszük a kaptárfiókokat. Alul van a fészek, az anya itt fiasít a lépekbe, majd hordási időszak előtt erre a fészekfiókra rákerül egy másik fiók. Ha nem tesszük fel az anyarácsot, akkor az anya felmegy a felső fiókba és az ottani keretekbe kezd el fiasítani. Alul pedig anyátlanságot érezve bölcsőket kezdenek el építeni a méhek.

Előfordulhat az, hogy az anya felmegy a felső fiókba és olyan keretekbe fiasít, amelyben már méz van, vagy amelyeket mézes kereteknek szántunk. Így bosszúságot okoz az, ha ezekben fiasítások találhatók. Az anyát így érdemes csak a fészekre korlátozni.

Az anyarács egy rácsos szerkezetű műanyagból vagy fémből készült vékony, pár mm vastagságú eszköz, melyen átjutnak a dolgozó méhek, de az anya nagysága miatt nem tud átjutni. A rácsot két kaptárfiók közé kell tenni vízszintesen úgy, hogy az anya biztosan lent legyen a fészekben. 


Atkagyérítés 

Olyan atkakezelési módszer, mely során a méhész megpróbálja alacsonyan tartani az atkapopulációt különböző módszerek segítségével, mely módszerek nem vegyszeres, vagy gyógyszeres kezelések.

Ezeket a módszereket tavasszal, nyáron és nyár végén kell alkalmazni, ugyanis az atkapopuláció tavasszal még alacsony és csak júniustól kezd jelentősen felfutni a számuk. A folyamatok többsége hosszabb lefolyású, vagyis hetekig használhatjuk az adott módszert.

Azért kell gyéríteni, hogy minél kevesebb atka kerüljön be a fiasításba

Atkairtás

Az atkairtás olyan atkakezelési módszer, mely során a méhész gyógyszeres, vegyszeres kezeléssel, vagy különböző szerves savak kezelésével célzottan atkát írt. A folyamat rövid lefolyású, célja a minél több atka kiirtása. 

Atkafertőzött a méh, már a fiasításba bekerül az atka


Álanya, álanyás család

A családban egy anya van, mely feromont termel, amelyet minden méh érez, és ez az illatanyag gátolja a dolgozó méheket-melyek nőstények- abban, hogy a petefészkük kifejletté váljon és petézni tudjon. Ha az anya elpusztul, eltűnik és ez hosszú ideig fennmarad, kb. 1 hónapig vagy tovább a család elkezd anyapempővel etetni egy-két dolgozó méhet, kifejletté válik a petefészek és elkezd petézni ez a munkásméh. Ez a méh azonban nem termékenyült meg, így csak megtermékenyítetlen petét fog rakni össze-vissza a sejtben, akár 3-4-et is. Ebből a petéből csak here fejlődik és a család összeomlik.

Az álanyás család másképpen viselkedik, síró hangot adnak ki, keresik az anyát, zavarodottan izgatottan járkálnak a kereteken, a lépek sejtjeiben rendszertelenül vannak peték és azokból is több egy sejtben, valamint csak herefiasítás található. Ezt a családot vagy kiseperjük, hogy kikerüljön a petéző munkásméh a kaptárból, vagy egy másik családdal egyesítjük. Anyát nem teszünk be nekik.

Kiseperni az álanyás családot úgy lehet, hogy elvisszük a méhekkel teli kereteket pár méterre a kaptártól és a fűbe lerázzuk, kefével leseperjük a keretekről. A petéző álanya nem repül vissza a kaptárba.

Egyesíteni pedig úgy lehet, hogy egy anyás családra újságpapírt teszünk, és erre a fiókra rátesszük az álanyás családot kaptárfiókkal együtt. Mire átrágják az újságpapírt már megszokják az új anyát, és az anya feromonja leállítja a petéző munkásméhet a fiasításban. A két család a pár nap összeszokásnak köszönhetően nem fogja bántani egymást, és elfogadják az új anyát mint sajátjuk. 

Dolgozó vagy munkásméh

A méhcsalád legtöbbet látott tagja. Nőnemű, fejletlen nemi szerve van. Bizonyos esetekben a dolgozó is petézhet, de csak herét tud fiasítani. 

A dolgozók száma tavaszra pár ezer, nyárra 50-60 ezer is lehet. Minden munkát ők végeznek, attól függően milyen idősek az alapján végzik a feladatokat. Előfordul hogy hirtelen szükség van bizonyos feladatokhoz méhekre, így átugranak egyes feladatköröket, hogy a legfontosabb feladatokat elvégezhessék. 

Ezek a feladatok: takarítás, építés, etetés, őrzés, gyűjtögetés, felfedezés. 



Etetés

A méhek számára bizonyos táplálékforrások rendekezésre kell hogy álljanak az optimális fejlődés fenntartása érdekében. Mivel nincs folyamatos hordási időszak, amikor nektárt gyűjthetnek, erre viszont szükségük lenne, így a méhésznek kell etetnie a méheket.

Az etetés olyan folyamat, melynek során cukorszirupot adunk a méheknek annak érdekében, hogy a család számára elegendő élelemforrás álljon rendelkezésre a fejlődéshez. Cukorszirupot használunk, mézzel nem szokás etetni, mert veszélyes lehet. 

A cukorszirup sűrűsége attól függ milyen célból etetünk, így megkülönböztetünk serkentő etetést, és téli beetetést. 


Fedelezés

A méhektől elvett pergetésre váró kereteket fedelezni kell. Amikor a méhek összegyűjtik a nektárt majd érlelik, az érlelés folyamatához tartozik, hogy a mézes keretben levő érett mézet vékony viaszréteggel lefedik. Pergetéskor ez a fedett méz nem jönne ki a keretből, ezért egy fedelezővilla nevű eszközzel a viaszfedést leszedjük. Mások fedelezőkést, vagy gépet használnak, melyekkel levágják a viaszréteget. 


Fészekbővítés

Tavasszal a törzscsaládok, kora nyártól az új kölyökcsaládok gyors fejlődésnek indulnak. A méhanya aktívan fiasít és sorra kelnek ki az új méhek, amelyek számára helyre van szükség. Egy teljes keretnyi fiasítás kikelve 3 léputcányi méhet jelent. Így ahhoz, hogy optimálisan tevékenykedjen a család és ne készüljön a rajzásra bővíteni kell a fészket. Kiépített vagy műlépes keretet teszünk be a családnak akár egyszerre többet is. Ezzel munkát adunk a méhcsaládnak. 

Fiasítás

A méhek olyan állapota, amikor a sejtben fejlődnek, még nem keltek ki. A méhanya a lép sejtjeibe petét rak, ez a pete 3 nap után a 4. napon lárva lesz, vagy más néven álca. A petének nincs szüksége táplálékra, de az álcát már etetni kell. Ezt az álcát a dajkaméhek etetik, majd a 9. napon a méhek vékony viaszréteggel befedik a sejtet. Ekkor az álca bábbá válik, majd így fejlődik, és kikeléskor kirágja magát a sejtből. Ezeket az állapotokat nevezzük fiasításnak.

Másnéven nyílt fiasításnak és fedett fiasításnak is nevezzük:
  • Nyílt fiasítás amikor nincs befedve a sejt, a pete és álca állapotban levő méh nyílt fiasítás.
  • A viasszal fedett báb fedett fiasítás. 
Kezdő méhész könnyen összekeverheti a fedett fiasítást a fedett mézzel. A fiasítás számára van egy optimális hőmérséklet és páratartalom amelyet a méhek igyezeknek tartani, ez 35 Celsius fok.

Napos fiasítás (pete), az álló 1 napos, a fekvő 3 napos

A lárva a kunkorodott pete, több mint 4 naposak, tele méhpempővel, ez táplálja őket


Nyílt fiasítás fedés előtt álló alcákkal

Fedett fiasítás


Here

Hím méh. Amikor a méhcsalád elég erőssé válik tavasszal, akkor kezd az anya herefiasításba. A herék száma pár száztól 4 ezerig terjed. Feladatuk megtermékenyíteni a párzatlan anyát. Ezen kívül nincs semmilyen feladatuk.

Ennek ellenére fontos szerepük van, hiszen a méhcsalád egyedei félig az ő génjeiket hordozzák, ezért fontos hogy a méhészeknek egészséges, erős családjaik legyenek, amelyekben a herék is jó minőségűek. 

Hordási időszak

Az az időszak, amikor a méhek intenzíven nektárt gyűjtögetnek. A méhész fő feladata felkészítenie a méhcsaládjait erre az intenzív időszakra: elegendő mennyiségű gyűjtőméh álljon rendelkezésre és erős legyen a méhcsalád, hogy ezt a fárasztó időszakot sikeresen teljesítse.

A hordási időszakon kívül is van hordás, ilyenkor nektárt, virágport, vizet hordanak a méhek. Virágport egész szezonban, de leginkább áprilisban, majd augusztusban, vizet fiasítás időszakában, nektárt pedig folyamatosan amikor tehetik. 



Kaptárfiók

Rakodókaptáras méhészkedés esetén (ez a legjellemzőbb, én is így méhészkedem) egy komplett kaptár része a kaptárfiók. Ezeket egymásra lehet helyezni. A kaptárfiókba kereteket teszünk. A legalsó fiókban van a fészek a méhanyával, hordási időszakban a fészekre teszünk méztéri fiókot, vagy fiókokat attól függően mennyi mézzel számolunk. Természetesen nem minden esetben van így, alacsonykeretes fiók esetén 2 fiókban lehet a méhcsalád, 2 fiókon a méztér.

A kaptárfiók mérete a keretekhez van igazítva. A fiók általában 10 keretes, vagyis ennyi keret fér el benne maximum. De van 8, 11, 12 keretes fiók is. A kaptárfiókok nagysága és magassága is eltér, attól függően milyen kaptártípussal és kerettípussal méhészkedünk. Én B10 típusú kaptárral méhészkedem, ez azt jelenti, hogy 10 keret fér el a fiókban. De még itt is eltér a fiókok magassága, ugyanis E10-es fiók is használható, amelybe alacsony kereteket tehetünk. 

B10 kaptárfiók, fogantyúval és állítható röpnyílással. Saját magam készítem a kaptárakat.


Keret

A kaptárfiókba kereteket teszünk. Ezek eltérőek lehetnek: kiépített keret léppel, vagy műlépes keret műléppel, amelyet a méhek kiépítenek lépes keretre. Ez a keret fából készül, legjobb ha hársfából, ezeket össze kell állítani, általában szögezzük. Az összeszögezett kereteket kifúrjuk és befűzzük dróttal, ebbe olvasztjuk bele a műlépet. A keret ezután bekerül a családhoz amely kiépíti lépes keretre.

A keret tette lehetővé a modern méhészkedést, ugyanis mozgathatóvá váltak a lépek. És a méhész ezáltal szabályozni tudja a családok fejlődését, tevékenységét, a hordási időszakhoz vagy aktuális körülményekhez tudja igazítani a méhcsaládot. A keret lehetővé teszi a pergetést, a lépek tárolását, a méhcsaládok kezelését, átteleltetést.

Többféle keretméret van, és többféle kaptárméret, kaptártípus is. Minden méhész szabadon eldöntheti számára mi az ideális. A keret méretének meghatározása megfigyelés útján a lép optimális nagyságához van kialakítva. Vagyis a méhanya számára milyen nagyságú a legoptimálisabb lépméret, amelybe a legtöbbet tud fiasítani, és emellett virágport és mézkészletet is lehet tárolni, illetve a méhek milyen nagyságú lépbe tudnak mézet gyűjteni. Az is fontos szempont, hogy mennyire könnyen mozgathatók a keretek. A nagyon nehéz kerettel nem jó dolgozni. Ezért alakult ki a kb. 10 dm2 felületű lépes keret.

Én Hofmann keretmérettel dolgozom, melyet B keretnek is neveznek: mérete 420x275 mm, szélessége 35 mm, súlya 20 deka.

Tervezek E kerettel is dolgozni, ez kisebb magasságú, de ugyancsak Hofmann keret, melynek mérete: 420x170 mm, szélessége 35 mm.

Majdnem teljesen kiépített szűz lép, ebbe még nem fiasított az anya, ezért ilyen világos színű, érdemes tavasszal beadni nekik

Kiépített lép, ebbe fiasít az anya, tavasszal ilyenbe szeret leginkább fiasítani, de meghagyható csak mézes keretnek is

Sötét lép, ebbe már többször fiasított az anya, a sejtekből kikelő fiasítás után maradó bábingek miatt ilyen színű a lép, ősszel ilyenbe szeret fiasítani az anya


Kopnak a méhek

A méhek fizikai értelemben vett fokozatos elhasználódását nevezzük kopásnak. A méhek tavasztól őszig kb. 45-60 napig élnek. Amikor elérik azt az életszakaszt, hogy gyűjtőméhekké válnak közeleg a vég, néhány napon belül elhullanak. 

A téli méheknek azonban több hónapig kell életben maradniuk. Már júliusban, augusztusban kikelnek a téli méhek és csak áprilisban hullhatnak el. Ekkor váltják le őket teljesen a nyári méhek. A téli méheket ezért óvni kell, nem szabad, hogy túl sok munkát végezzenek, kopjanak, mivel emiatt elhasználódnak és nem tart ki az életük tavaszig. 

Kristályosodás

A méz természetes velejárója, állapota. Másnéven cukrosodásnak vagy ikrásodásnak is nevezik. Az emberek tévesen azt hiszik, hogy a méhész cukorral etette a méheit vagy cukrot tett a mézhez, azért alakult ki ez az állapot. 

Valójában a mézben található szőlőcukor kiválásáról van szó. Ez a cukor finomszemcséjű kristályos állapotúvá válik, a folyékony méz krémes, keményebb állagú lesz. A repceméz a leggyorsabban kristályosodó. 

A kristályos mézet melegítéssel újra folyékonnyá tehetjük. Ehhez maximum 40 fokos hőmérsékletű vízfürdőbe kell tenni az üveges mézet. 

A repceméz már pár nap után kristályosodik magas fruktóztartalma miatt, sokan ezt szeretik, mert könnyen kenhető kenyérre, sokan viszont tévesen azt hiszik, hogy cukrozott


Léputca

A két keret közötti részt nevezzük annak. A keretekben kiépített lép található, a két keret között pár mm távolság van, Hofmann keret esetében 11 mm. Ezen a részen járkálnak a méhek a kereten, ezt nevezzük léputcának. Az a jó, ha sűrűn takarják a méhek ezt a területet. Előfordul az, hogy túl sűrűn takarják és nem tudnak emiatt mozogni, a munkájukat végezni, ekkor új lépet vagy műlépes keretet kell behelyezni, hogy fészket bővítsünk.


A keretek közötti rész ahol a méhek járkálnak a léputca, ezeket sűrűn takarják a méhek


Méhanya

A méhcsalád egyetlen olyan tagja, mely rendelkezik kifejlett női nemi szervvel. A feladata a szaporítás és fajfenntartás. Petéket rak, melyből a méhek kifejlődnek. Fermonjai segítségével irányítja a méhcsalád tagjait. Ugyanakkor nem képes önállóan életben maradni, a körülötte levő udvartartása tisztogatja, eteti. Nem uralkodik a család felett, hanem velük összhangban tevékenykedik.

Petéből fejlődik ki, de álca állapotára már különleges élelmet kap, anyapempőt. A fejlődése bölcsőben történik, ezt a méhek külön neki építik. 16 napra kel ki, majd kirepül bepározni. A párzás után visszatér és soha nem hagyja el a családot, kivéve ha valamikor megrajzik a család. 

Petézéskor kétféle petét rak: a megtermékenyítettből dolgozó méh lesz, a nem megtermékenyítettből here.




Méhcsalád

A méhek családban élnek. Hasonlításképpen egy méhcsalád megfelel egy haszonállatnak, pl. kecskének, báránynak. A méhcsalád tagjai önállóan nem érnek semmit, csak együttesen összehangoltan dolgozva értékesek, csak így tudnak életben maradni és tevékenykedni. 

Egy családban 1 méhanya van (bizonyos esetekben rövid ideig több is lehet), sok ezer dolgozó vagy munkásméh (nyáron akár 50-60 ezer), és pár száz vagy pár ezer here. Az anya és a dolgozó nőnemű, a here hímnemű. 

Mindegyik méhnek meg van a maga feladata, funkciója. Csak együttesen képesen életben maradni, pl. az anya fiasít, hoz létre utódokat, a párzáshoz szükségesek a herék, amelyek megtermékenyítik az anyát, és a munkásméhek melyek etetik az anyát, tisztogatják stb. A méhanya feromon hormonjaival irányítja a családot, de a család is hatással van a méhanyára. 

A méhcsalád legfontosabb feladatai: létfenntartás, mézkészlet és egyéb készlet felhalmozása, raktározása, szaporodás. 

Méhjárat

Ahhoz, hogy a méhek megfelelő körülmények között éljenek optimális hőmérsékletre van szükségük egész éven, télen is. A méhcsalád szabályozza a fészekben a hőmérsékletet, melegít vagy éppen hűt. Ugyanúgy a fiasítást is melegíteni kell, mellette etetni, gondozni.

Ennek érdekében a méheknek szabadon kell járkálniuk a lépeken, a lépek között, a keretek között és a kaptár fala mellett, alatt és a keretek fölött. Ezt a szabad útvonalat nevezzük méhjáratnak.

A méhjárat pontosan szabályozott 4,5-9 mm közötti rés a keret és kaptárfiók oldala, alja között, a keretek teteje és anyarács között, valamint a keretek között, ebben az esetben 11 mm. Ez a hézag 15 mm is lehet pl. a felső kaptárfiókban levő keretek alja és az alsó kaptárfiókban levő keretek teteje között, ha nincs anyarács.

Ha 3 mm vagy kisebb a rés, akkor a méhek propolisszal tömítik be ezt, ha pedig 1 cm vagy nagyobb, akkor viasszal építik be, ezért fontos, hogy a méhjárat megfelelő legyen.



Méhlegelő
Az a terület, amelyről a méhek gyűjtögetnek. Ezek termesztett vagy természetes módon a területen élő növények összessége, melyek virágport és nektárt biztosítanak a méhek számára. 


Műlép

A viaszt megtisztítva viaszlapokat nyomnak. Ez olyan lap, amelynek mindkét oldalán hatszögletű sejtek mintázata található. Ezt a műlépet a méhész dróttal befűzött fakeretekbe olvasztja, majd beteszi a kaptárba, amikor arra szükség van.

A viaszlap illatos, minél több benne a viasz annál erőteljesebb illatú és annál kívánatosabb a méhek számára, annál gyorsabban építik ki. A sejtmintázat segíti a méheket, ilyen formájú és nagyságú sejteket építenek ki. A kiépített sejtekbe fiasít az anya, ide hordják a nektárt, virágport, itt tárolják a mézet, virágport, méhkenyeret, és ide építik a bölcsőket is.

A műlép általában sárga színű, de ma már egyéb színű (piros, kék, fekete, zöld) műlép is kapható. 



Pergetés

A mézelvétel folyamata. Elvesszük a mézes kereteket, lefedelezzük, majd pergetőgép segítségével a lépekből a mézet kipergetjük. A gép a centrifugális erő elvén működik, a henger alakú tartály falára csapódik ki a méz a keretekből, majd egy csapon ezt a mézet méztároló edényekbe töltjük. 

Serkentés


A serkentő etetés másik neve, olyan folyamat, melynek során a méheknek cukorszirupot adunk annak érdekében, hogy a családot szaporodásra ösztökéljük, vagy nagyobb munkateljesítményre. A serkentés során energiához juttatjuk a családot, így aktívabbak lesznek és szivesebben dolgoznak. 

Cukor és víz elegyéből készítjük a szirupot, melynek aránya 1:1, vagyis 1 egység cukor és 1 egység víz. A cukorszirupba más kiegészítők is kerülhetnek: vitaminok, immunerősítők, illóolajok. Ezek vitálisabb, egészségesebb, nagyobb méhtömegű családot eredményezhetnek. 

Serkentésre tavasszal kell végezni március, április hónapban, valamint augusztusban. Hordástalan időszakban és rossz időben akác után is szoktak serkenteni. De serkenteni kell az új kölyökcsaládokat és a rajokat is.

Cukorszirup kiegészítőkkel



Szöktető

Rakodó kaptáros méhészkedésben egymásra teszünk kaptárfiókokat, általában legalul 1 fiókon van a család, itt van a fészek, erre rátett fiókokban pedig mézet gyűjtenek, készítenek a méhek. Pergetéskor ezt a mézet el akarjuk venni a méhcsaládtól, de a fiók tele van méhekkel. Ezért használjuk a szöktetőt. Olyan eszköz, mely úgy készült, hogy a méhek a fenti fiókból az egyel lejjebb lévő fiókba menjenek le, de vissza már ne tudjanak menni. Pár nap után persze visszatalálnának, de addig nem hagyjuk fent a szöktetőt.

Az eszközön kis lyukak vannak, sokszor útvesztővel, a mézzel teli fiók alá tesszük, így a méhek lemennek és méhektől mentesek maradnak a mézes keretek. Ezeket visszük pergetni.


Szűkítő

Olyan eszköz, mely arra szolgál, hogy a kaptárban levő családot kisebb helyre szorítsuk be, szűkebbé tegyük a fészküket. Általában azért tesszük ezt, mert a család számára a legfontosabb az optimális hőmegtartás, a fészekhőmérsékletnek állandónak kell lennie. Normális esetben a 10 keretes kaptárban 10 keretet foglal a család, de tavasszal vagy ősszel nem foglal ennyi keretet, vagy ha igen, akkor a szélső keretekben csak lézengenek a méhek. Ezért a legszélső kereteket kivesszük egészen addig, amíg a család sűrűn nem takarja a léputcákat. Az üres helyeket a kaptárban nem szeretik a méhek, mindenféle zugépítményeket készítenének ide, ezért szűkítőt használunk, mely olyan mint egy keret, csak nincs benne lép, hanem valamilyen szigetelőanyag: polisztirol, fa, kender stb.

Saját készítésű szűkítő. Fa keretbe beszorítom a 2cm vastagságú xps polisztoril lapot, a méhek csak nagyon lassan rágják meg, így több évig is használható, majd elég kicserélni a lapot



Tájolás

A méhek kirepülnek a kaptárból és beazonosítják a kaptárjuk pontos helyét a környezetben. A tájolás minden méh számára fontos: a fiatal méh amely először repül ki beazonosíthatja azt a helyet ahova vissza kell találnia, ha a család új helyre kerül tudniuk kell a gyűjtőméheknek hova kell visszatérniük gyűjtés során, hosszabb ideig tartó bezártság esetén újra kell tájolniuk magukat hol is vannak pontosan.

Téli beetetés

A téli beetetés olyan folyamat, melynek során a méheknek cukorszirupot adunk annak érdekében, hogy a család készletet tudjon felhalmozni, melyből mézet készít, amelyet elraktároz a téli hónapokra. Ez nem nevezhető igazi méznek, mivel nem nektárból készül.

A cukor-víz aránya 3:2, vagyis 3 egység cukorhoz 2 egység vizet teszünk. Ez egy sűrű állagú folyadék, mely hasonlít a nektárhoz. A cukorszirup egy részét a méhek saját felhasználásra fordítják, mivel a szacharózt át kell alakítaniuk egyszerűbb cukrokra: fruktózra és glükózra. Így nem a teljes cukorszirup mennyiséget raktározzák el. 

A nem cukorból, hanem izocukorból készített cukorszirup abban tér el, hogy már átalakított cukrot tartalmaz, melyet a méheknek nem kell átalakítani, hanem csak el kell raktározniuk. 

Miller Ashfort etető nagy mennyiségű szirup feletetésére

Vándorlás

Vannak méhészek, akik vándorolnak a méhcsaládjaikkal, vagy méhcsaládjaik egy részével. Ennek az az előnye, hogy több mézet tudnak gyűjteni, és több alkalommal tudnak gyűjteni egy éven. A méheket éjszaka kell szállítani, mindig olyan helyre, amelyet előre kinézett a méhész és amely helyen való tartózkodásra engedéllyel rendelkezik. A méhlegelő olyan nagyságú kell legyen, ahol megéri tartózkodni több napig. Általában akácvirágzáskor vándololnak a méhészek, mivel Dél-Magyarországon május elején virágzik az akác, északon viszont május 20. körül kezd, így több alkalommal is tudnak akácot pergetni. 



Folyamatos feltöltés alatt...