Az atkagyérítésről és atkairtásról már volt szó, ezek közti különbségről is, az egyes módszerekről is. A későbbiekben természetesen még folytatom a témát. Most néhány olyan hasznos tanácsot adok, melyek megakadályozzák az atkák felszaporodását:
- tartsuk meleg és száraz helyen a családjainkat, a varroa atka a hűvösebb hőmérsékletet szereti, nem pedig a fészek közepén levő hőmérsékletet.
- igyekezzünk izolálni a méhesünket. Ne hagyjunk más méhesből érkező rablást, melyek betegségeket és atkákat hoznak be hozzánk. A gyengülő családokra figyeljünk oda, minimalizáljuk az összeomló, elhulló, kirabolt családokat. Az összeomló családokat semmisítsük meg, lehetőleg ne egyesítsük más családokkal, hiszen akkor az atkákat is áttesszük az erősebb családhoz.
- a természetes raj sokkal több herefiasításos keretet épít, így több lesz a varroa is, mivel ezeket a fiasításokat szereti leginkább. Így a befogott raj gyorsan összeomolhat. Az összeomló rajokat ne egyesítsük más családokkal, mivel az atkákat is átvisszük.
- Csináljunk atkacsapdát, a fészek szélső kereteként tegyünk építtető keretet, amely herefiasításos lesz, majd bepetézés és lefedés után ezt a részt vágjuk ki.
A varroa atka leginkább a herefiasítást kedveli, mivel az hosszabb ideig van lefedve, 4:1 – 12:1 arányban kedveli inkább a herefiasítást mint a munkás fiasítást. Ez azt jelenti, hogy 3-szor gyakoribb az, hogy az atka a heresejtet választja mint az, hogy a munkás sejtet. Hogy mi alapján tudja ez a vak állat, hogy melyik sejt herés melyik munkás, valószínűleg más az illata a herefiasításnak mint a munkásfiasításnak. Az atka vak, a dajkaméheket illat alapján ismeri fel, rájuk mászik, majd amikor érzi a megfelelő életkorú herelárvát, akkor bemászik a sejtbe.
Az atkaszámot a herés keretek számának szabályozásával lehet kordában tartani, a tisztogató méhek ugyanis csak a fertőzött munkás fedett fiasítást távolítják el, a heréset nem. 50-60 herés sejtből annyi atka fejlődik ki, mint 1000 munkás sejtből, ha a herefiasítások számát 4%-ról 3,2%-ra csökkentjük úgy, hogy kivágjuk a herés részeket, akkor 25%-kal csökkenthetjük a varroa atka számát. Ha júniustól szeptemberig megcsináljuk ezt a folyamatot, akkor az atka aránya 2,5% átlagra csökken, az így kezelt családok több mézet termelnek. A kivágott lépet kiolvaszthatjuk.
Készíthetünk varroa csapdát megosztott kerettel, amelynek teteje munkássejtes, ezt mézzel hordják meg, az alsó része herés sejtes, ezt a részt kell rendszeresen kivágni. A varroa atka a sejtbe a 8 és 9. napon megy be. A felső rész nagyjából 5-6 centi legyen, műlépet vágunk bele.
Én nem pontosan ilyen keretet szoktam betenni a családokhoz, de hasonlót. Ezt nevezik építtető keretnek és a 10. helyre kell tenni, vagyis legszélső keretnek. A keret el van választva egy léccel, ez olyan magasságban van mint a mézszint. A felső részt kiépítik, befiasítják, majd kelés után mézzel hordják tele. Az alsó rész csak fiasításos, ezt kivágom miután befedték a méhek. Ezzel rengeteg atkától szabadítom meg a családot. A mechanikus atkagyérítés egy hatékony formája ez.
- szűkítsük le az anya fiasítását 2 keretre. Akácvirágzáskor a méhek úgyis a hordással és mézkészítéssel vannak elfoglalva, az anya alig fiasít. Egy izolátorral leszűkítjük az anya mozgásterét, a fészek közepén csak 2 kereten tud mozogni és fiasítani. Miután lefedték a méhek, ezt a két keretet kivesszük és kivágjuk, kiolvasztjuk, így megint csak sok atkától szabadulunk meg mechanikus módon. Ezt a módszert még nem használtam, de nem is tervezem. Ugyanis ahogyan korábban írtam, a herefiasítást jobban szeretik az atkák, így az építtető keretek kivágását hatékonyabbnak és egyszerűbbnek tartom, mint ezt a módszert.
Ezek leginkább tavasszal, nyáron alkalmazott módszerek, majd akkor újra aktuális lesz említésük.
Most nyár végén és ősszel a családegyesítések okozhatnak gondot és a rablás. Ha a rablást megakadályozzuk, és a gyengécske családokat felszámoljuk, akkor nem lehet gond. A rablás veszélye azonban mindig fennáll. Ugyanis nem feltétlenül a mi családjainkat rabolják ki, hanem a mi családjaink is kirabolhatják a szomszéd méhészek családjait. Így az erős családunk tele lesz atkával és csodálkozunk rajta, hogy mi történhetett.
0 Comments
Megjegyzés küldése