Azt gondolhatnánk, hogy tél végével, a tavasz közeledtével mikor a természet kezd megújulni, a korai virágok elkezdenek virágozni, és a méhek elkezdik felfedezni a közvetlen környezetüket és virágporgyűjtésbe kezdenek, ekkor kezdődik a méhészeti szezon.
Azonban ez nem így van. A vetés és aratás törvénye szerint tavasszal már csak azt kapjuk amit ősszel magunk mögött hagytunk. A méhész legfontosabb munkája ősszel, pontosabban augusztusban kezdődik miután lekerülnek a mézőrök, vagy másnéven méztéri fiókok.
A télre való felkészülés időszaka következik, amelynek hatását és eredményeit a következő éven tavasszal tapasztaljuk meg igazán. Mi ilyenkor a teendőnk?
Fontos megérteni mit miért csinálunk. A télre való felkészülés során atkagyérítésre és készletek feltöltésére kerítünk sort. A készleteknek szeptember 20-ig, de legkésőbb a hónap végéig bent kell lennie. Miért? Mert az augusztusban és szeptember elején kikelő méhek kb. ekkorra lesznek viasztermelők és le kell fedniük a mézet hogy télen ne romoljon meg, ne legyen fogyaszthatatlan és ne legyen későbbi betegségek melegágya.
Az, hogy mikor kerül le a méztéri fiók az tájegységtől változik. Nálunk általában augusztus 6-10 körül pergetek utoljára. Fészekrendezés következik, átnézem a család kereteit, a család méretéből megállapítom hány keretre szükséges szűkíteni, megnézem milyen színűek és állapotúak a keretek. Ilyenkor az összes keretet átnézem. Ha találok szakadt keretet vagy világosat, azt kiveszem. A világos keretbe csak mézet hordanak, az anya ilyenkor már nem fiasít csak zsemleszínű, barna keretbe. Ha nincs elegendő barna zsemleszínű keretünk, akkor a világos kereteket tegyük szélre: virágport és mézet hordjanak bele. (A keretek építtetéséről és rendezéséről majd a későbbiekben)
Mikor megnézek egy családot, látom a méretéről, hogy nagyjából hány kereten fognak telelni, illetve az adott helyzetben hány keretre van szükségük. Abból lehet megállapítani mennyi méh van a legszélső kereteken, ha tömve van méhekkel, akkor hagyjunk 10 keretet, ha csak lézengenek a legszélső kereteken, akkor 9 vagy 8 keret is elég, azokat a kereteket veszem ki ebből a fészekből, amelyben nagyon kevés a készlet, vagy világos a keret. Azt vettem észre, hogy a család automatikusan feltölti a fiasításos keretek melletti mézes-virágporos kereteket készlettel úgy, hogy a legszélső keretekből kihordják a mézet. Fölöslegesen ne hagyjuk meg nekik ezt a munkát, van elég dolguk így is. Legszélre szűkítőt teszek. Ez nálam egy fa keret, melybe kemény XPS polisztirolt teszek, ezt több év alatt sem rágcsálják szét. Vannak olyan méhészek, akik mind a 10 keretet a fészekben hagyják. Ezzel negatív tapasztalatom van. Télen ugyanis a kaptárban levő kondenzvíz szélen lecsapódik és a legszélső keretek, melyeket nem járnak a méhek bepenészednek. Tavasszal csak a gond van velük, hogy mit is csináljunk ezekkel a keretekkel.
A fészekrendezést hetente, 10 naponta el kell végeznünk. Hogyan is nézzen ki a fészek? Legszélen van egy mézes-virágporos keret. A fiasításos keretek következnek, minél több van annál jobb, annál népesebb lesz a család. Régebbi családoknál, vagyis a törzscsaládoknál 7-8 fiasításos keret is van, az aktuális éven készített kölyökcsaládoknál 3-4-5 keret. Ez szeptemberre majd lecsökken, de nem baj, mert a telelő méhek jelentős része ilyenkorra már kikelt.
Ha a törzscsaládban 4-5 keret fiasítás van, akkor beteszek két fiasításos keret közé egy zsemleszínű a keret tetején mézkoszorús keretet, vagy akár kettőt is. Ha lusták vagyunk és nem nézzük át alaposan a családokat, akkor csalóka képet kaphatunk. A legszélső mézes keret mellett ugyanis szintén mézes-virágporos keret lehet, így azt hisszük, hogy van 5-6-7 fiasításos keretünk, aztán kiderül, hogy ennél 1-2 kerettel kevesebb van a családban.
Kölyökcsalád esetén, vagy anyát váltott család esetén amelyben a méhek létszáma kevesebb mint a törzscsaládokéban, eleve leszűkítem 9 keretre a családot. Ezeknél a családoknál nem ritka a 3-4 fiasításos keret, ami elég kevés. Ugyanazt teszem mint a törzscsaládoknál, vagy a fiasításos keretek szélére, vagy 2 fiasításos keret közé teszek egy zsemleszínű, felül mézes keretet, hogy legyen elég hely az anyának fiasítani, ugyanis mi értelme lenne a serkentésnek, ha nincs elegendő hely a méhanyának a petézéshez.
A fészekrendezés után a serkentés következik. A méhanya ilyenkor még intenzíven fiasít egészen augusztus végéig, de csak akkor ha ebben segítünk. A méhcsalád és a méhész érdeke több alkalommal eltér, egyik ilyen alkalom ez a hónap. A méhcsalád már készülne a télre, készletek feltöltésével foglalkoznak, a fiasítás alábbhagy. A méhész viszont tavaszra erős, nagy méhtömegű családot akar, így serkentenie kell a fiasítás mennyiségének növelése érdekében. A fiasításszám növekedésének velejárója a felszaporodó atkamennyiség is, fészekrendezés során tartós hordozót teszek a méhcsaládnak, ez illóolajos fa lapka, melyet az utasítások szerint használok, a fiasításos keretek közé teszem.
Egy amerikai tanulmányból vett ábra a fiasítás változásait mutatja. Nálunk nagyjából hasonló a helyzet, a méhanya augusztusban még intenzíven fiasít, ezt támogatjuk serkentéssel, majd szeptembertől gyorsan lecsökken a fiasítás száma.
0 Comments
Megjegyzés küldése