A varroa atka elleni küzdelem évtizedekig hiábavalónak tűnt. Ma már olyan módszerek mint az oxálsavas kezelések vagy a legújabb csodafegyvernek tűnő lítiumsókkal való kezelések talán olyan mértékben lecsökkenthetik az atkapopulációt, hogy nem okoznak majd tömeges téli pusztulásokat a méhállományban. Teljesen felszámolni, megsemmisíteni azonban nem lehet vagy még nem tudjuk a varroa atkát.
Ezért egész éven át foglalkoznunk kell atkakezeléssel, mely során megkülönböztetünk
- atkagyérítést
- atkairtást.
Atkagyérítés
Olyan atkakezelési módszer, mely során a méhész megpróbálja alacsonyan tartani az atkapopulációt különböző módszerek segítségével, mely módszerek nem vegyszeres, vagy gyógyszeres kezelések.
Ezeket a módszereket tavasszal, nyáron és nyár végén kell alkalmazni, ugyanis az atkapopuláció tavasszal még alacsony és csak júniustól kezd jelentősen felfutni a számuk.
Mely módszereket alkalmazhatjuk? Én alkalmazom az illóolajos cseppeket, ez ánizs, levendula, illatos üröm és szurokfű olajából készült, rendkívül erős az illata. Az előírások szerint literenként pár cseppet teszek a tavaszi serkentő szirupba. Az atka illat alapján tájékozódik, így eltájolja ez az erős illat.
Másik módszer lehet a timolos vagy más illóolajos lapok, cseppek használata. Én még nem próbáltam ezeket, hatékonyságuk valószínűleg megfelelő.
Nyáron atkagyérítő az építtető keretek kivágása, ez egy mechanikus módszer, késsel kivágjuk a herefiasításokat, amelyekben az atka lapul.
Ahogy atkagyérítő a glicerox csíkok használata is, ez söralátétkarton csíkok átitatva oxálsav és glicerin elegyével. Használhatunk más cellulóz anyagokat is, mint a papír kéztörlő, de ipari legyen.
Nyár végén, augusztusban illóolajos fa lapkákat használok, mások oxálsavas gliceroxcsíkokat. Ez a tartós hordozó 1 hónapra kerül be a fészekbe, ismét csak megzavarja az atkákat a tájékozódásban.
Atkagyérítő a Gabon nevű készítmény, mely szintén fa lapka, de gyógyszerrel átitatva. Ez nálunk elterjedt, több méhész használja.
Atkairtás
Az atkairtás olyan atkakezelési módszer, mely során a méhész gyógyszeres, vegyszeres kezeléssel, vagy különböző szerves savak kezelésével célzottan atkát írt. A folyamat rövid lefolyású, célja a minél több atka kiirtása.
Atkairtó folyamat az oxálsavas szublimálás, mely nyáron atkagyérítő is. A szublimáló segítségével oxálsavat juttatunk be, mely pár másodperc alatt szétterül és megöli az atkákat. Pár nap múlva látványos az eredmény.
Használnak hangyasavat is atkairtásra, leginkább Nyugat-Európában terjedt el, nálunk nem gyakori.
Atkairtó a füstölés. Amitrázos szerekkel egy Varrojet nevű készülékkel elégetjük a gyógyszeres csíkokat, majd a füstjét bevezetjük a kaptárba. A füsttől elpusztulnak az atkák. Nálunk elterjedt, mondhatom, talán mindenki alkalmazza, de ki lehet jelenteni, hogy a hatékonysága fokozatosan csökkenőben van. A varroa atka ugyanis hozzászokik azokhoz a szerekhez, melyekkel kezelve van.
Vannak még más módszerek, de ezek a legelterjedtebbek.
0 Comments
Megjegyzés küldése