Kezdjük a cukorral. A kristálycukrot cukorrépából és cukornádból nyerik. Nálunk cukorrépából készítik. Egy hosszú ipari eljárás során készül el a kristályos cukor. Összetétele szacharóz, ami az egyszerű molekulájú fruktóz és glükóz összekapcsolódása, vagyis egy gyümölcscukor és egy szőlőcukor molekula összekapcsolódásából áll. Azonban ezt a cukrot nem tudjuk közvetlenül felhasználni és nem is természetes, így a szervezetünknek kell ismét egyszerű cukrokra bontani enzimek segítségével.

A méz egyszerű cukrokból áll, szőlőcukorból, gyümölcscukorból és szacharózból. Százalékot tekintve 30-50% szőlőcukor, 20-45% gyümölcscukor, 1-10% szacharóz. A méz egyszerű cukrai külön, saját formájukban, természetes módon vannak jelen, a szervezetünket ezért nem dolgoztatja meg, amikor feldolgozza ezeket. A méhek ugyanis a nektárt saját enzimjeik hozzáadásával választják szét szőlőcukorrá és gyümölcscukorrá. Ezek a cukrok a méz elfogyasztása után közvetlenül szívódnak fel a májban és az izmokban.

A méz glikémiás indexe jobb mint a finomított cukoré. Mit jelent mindez egyszerűen fogalmazva? A kristálycukor hirtelen emeli meg a vércukorszintet ezzel fokozott inzulin kiválasztódásra serkentve a szervezetet.

A méz viszont lassan emeli a vércukorszintet, és cukrai közvetlenül szívódnak fel. Ez főleg fizikai terheléssel járó tevékenységet végzőknek és sportolóknak jelenthet nagy előnyt a cukorral szemben.

A cukor nem tartalmaz semmiféle vitamint, ásványi anyagot.

Ezzel szemben a méz cukrokon és vízen kívül tartalmaz még ásványi anyagokat, pl. (kalcium, kálium, foszfor, magnézium, vas, nátrium), magas az antioxidáns tartalma, flavonoidokat, C-vitaminttartalmaz, valamint fehérjéket, ásványi sókat, enzimeket és egyéb vitaminokat(B1, B2, B5, B6, B12 vitamint.)

Energiatartalmuk közel azonos.

A méz íze viszont összehasonlíthatatlanul gazdagabb és változatosabb, mindegyik fajta méznek más és más az íze, amely még évről évre is változik.

Mire és hogyan használhatjuk a mézet, azt itt olvashatjátok.