A méhek azért készítik a mézet, mert azt eszik, a méz ad nekik energiát. Ahhoz, hogy mézet tudjanak készíteni szükségük van virágporra, vízre és mézre, nektárra. Ezekből bőséggel kell rendelkezésre állni ahhoz, hogy számunkra megfelelően tudjanak fejlődni. Előfordul olyan időszak, amikor ezek a készletek nem állnak rendelkezésre kellő mennyiségben, vagy semennyire, ezért nekünk méhészeknek kell biztosítani számukra mindezt.
A legalapvetőbb ilyen élelem a cukorszirup. A szirup helyettesíti a nektárt, energiát ad, amely szükséges a munkájukhoz. Ha nagy mennyiségben kapnak belőle, akkor egy részét elraktározzák, érlelik, átalakítják, mézet készítenek belőle. Ahhoz, hogy a mézet el tudják fogyasztani szükség van vízre is, melyet hígításra használnak. A virágpor feldolgozásához is vízre van szükség. A cukorszirup egyszerre két feladatot ellát: energiát ad, és vizet biztosít.
Meg kell különböztetnünk serkentő etetést és téli beetetést.
Serkentő etetés
Tavasszal és nyár végén alkalmazzuk, amikor a méhcsaládnak több vízre és energiára van szüksége. A méhek tavasszal mézkészletüket fogyasztják, ehhez és a virágpornak a feldolgozásához vízre van szükség. Pár naponta adjuk be a serkentő etetést, tavasszal zacskós szirup formában a leghatékonyabb, vagy belső etetőben, nyár végén felső etetőbe vagy keretetetőbe tesszük. Márciusban elég az alkalmankénti 3-4 dl szirup, később műlép építéskor 1 litert is adhatunk.
Én márciusban és április elején 3-4 alkalommal adok 3-4 dl szirupot. A keverési arány 2/3:1/3, vagyis több víz mint cukor. Ilyenkor nincs szükség sűrű szirupra, a vízpótlás és egy kis energialöket a legfontosabb. Áprilisban már 3-4 alkalommal adok 8 dl vagy 1 liter szirupot a család méretétől függően. Amikor a méhek fehér viaszépítményeket kezdenek húzni, az jelzi az építési hajlandóságot. Ilyenkor szükségük van 1 liter szirupra is. Nyár végén szintén 1 liter szirupot adok nekik 3 naponta 4-5 alkalommal. Még jobb lenne ha naponta 3-4 dl szirupot adnék.
Téli beetetés
Ha befejeztük a serkentő etetést, és a méhcsaládnak nincs még kellő téli élelemkészlete, akkor feletetünk velük annyi szirupot, amennyi csak szükséges nekik. A cukorszirupban a cukor-víz aránya 3:2-höz, 3 kg cukorhoz 2 liter vizet teszünk.
Nagyon fontos! 100 liter sziruphoz nem 60 kg cukrot és 40 liter vizet teszünk. Az igaz, hogy kg-ban 100 kg lesz, de nem 100 liter. A téli beetetésre használt szirup ugyanis sűrű, 1 liter szirup 1,5 vagy 1,6 kg tömegű. Vagyis 100 liter sziruphoz 150 kg tömegű cukrot és vizet kell tenni 3:2 arányhoz, így 150/5=30.
30x3=90, vagyis 90 kg cukor szükséges, és 30x2=60, vagyis 60 liter víz szükséges, hogy a kellő mennyiséget kiadja.
A sűrű szirupból rövid idő alatt mézet készítenek és elraktározzák télre. Ezt mindig valamilyen etetőből etetjük fel. Én vagy a köretetőt használom, vagy a 10 literes fa Miller-Ashfort etetőt, melyet saját magam készítettem. Ebbe egyszerre beleöntöm a kellő szirupot és amennyire szükségük van, elhordják. Mindig figyelembe kell venni azt, hogy csak addig etessük fel velük ezt a szirupot, amíg le tudják fedni télire.
Van-e más alternatívája a cukorszirupnak?
A cukorszirup kristálycukorból készül, ez répacukor, amely szacharóz. A méhek a szacharózt nem tudják hasznosítani, ezért át kell alakítaniuk fruktózra és glükózra. Ezért találták ki az izocukrot, amely átalakított cukor, leginkább kukoricaszirupból. Amerikában szinte csak kukoricaszirupot használnak, nálunk ez nem gyakori, a kristálycukor és víz párosítást használják évtizedek óta. Az utóbbi években azonban egyre inkább terjed az izocukor is. Előnye, hogy nem kell a méheknek átalakítaniuk, nem kell energiát elhasználniuk az átalakításra. Míg a cukorszirup egy részét arra használják, hogy energiát nyerjenek az átalakítási munkához, addig az izocukornál a teljes mennyiséget el tudják raktározni, ennek az az előnye, hogy télen, ha valami miatt elfogyott a mézkészletük, akkor izocukor sziruppal etethetjük a méheket.
Én személy szerint még nem próbáltam ki az izocukrot, árát tekintve jóval többe kerül mint a kristálycukor, egyesek szerint a kukoricaszirup nem igazán jó a méhek számára. Amerikában viszont szinte csak ezt használják, így ez a feltételezés lehet hogy nem helytálló. Izocukrot ma más formában is elő lehet állítani, akár saját magunk is készíthetünk, az ehhez való módszerek megtalálhatók az interneten.
0 Comments
Megjegyzés küldése