A méhek szinte teljes életüket sötétségben töltik. Így valamilyen módon kommunikálniuk kell egymással és ismerniük kell a kaptáron belüli helyzetet. Erre szolgálnak a feromonok, amelyek illatanyagok, melyeket a méhanya, a fiasítás, és az egyes méhek is kibocsátanak. Ezeket érzékelve tudják a méhek mi zajlik a családon belül, és ezek befolyásolják a méhek viselkedését, tevékenységeiket. A méhanya által kibocsátott feromonokkal és azok hatásaival majd a rajzással foglalkozó cikkekben lesz szó. Itt pedig a többi feromonról és hatásairól.

A dolgozó méheknek 3 fő feladatuk van:

  1. az élelemkeresés, amelyet a gyűjtőméhek végeznek
  2. az élelem feldolgozása a fiasítás számára és etetés, ezt a dajkaméhek végzik
  3. hosszú életű méhek, „pihenőméhekké” válása, hogy átvészelje a család a hosszabb élelemben és vízben hiányos időszakokat

Egyéb teendők még a „középidős” méhek számára a nektártárolás, lépépítés, tisztogatás, őrzés.

A méhek tevékenységeire így hatnak a feromonok. A feromonok alacsony és magas szintje megváltoztatja az egyes funkcionális kasztok viselkedését. A méhek reagálnak az illatanyagok változásaira és ezek függvényében idősödnek, fiatalodnak, más tevékenységeket végezhetnek, szaporodásra vagy életben maradásra rendeződhetnek be.


Tavasszal beindul a méhesben az élet. A beérkező virágporra a család azonnal reagál. A pihenő méhek (télen és élelemhiányos időszakban élők) aktivizálódnak, elkezdik pempővel etetni az anyát, az anya erre elkezd petézni. Az anya feromonokat bocsát ki, speciális illatanyagot. Az éhes fiasítás is feromont bocsát ki, hogy etessék őket. A pihenő méhek vitellogenin szintjét befolyásolja mindez, ami bekerül a véráramukba és elkezdenek több pempőt termelni. A többi telelő méh gyűjtővé válik. Minél több a fiasítás, annál több a feromonjuk, ez virágpor hordásra ösztönzi a gyűjtőméheket. A fiasítás és az anya feromonjai a dajkaméheket arra ösztönzik, hogy etessenek mindenkit, a dajkaméhek nem öregednek és a fészekben maradnak.

Ahogy a fiasítások száma egyre növekszik, a család gyors népességnövekedésnek indul. Folyamatosan kelnek ki a méhek, a fedett fiasításhoz képest a sejtekből kikelő méhek 3-szor nagyobb helyet foglalnak el a lépen. Minden egyes fiasítással teljesen teli keret 3 keretnyi méhet eredményez.

Az egyre nagyobb méhsűrűség és telítettség miatt az idősebb dajkák átkerülnek a fészek hidegebb részébe, az újonnan kikelők tisztogatnak és fednek, a szárnyaikat melegítik a melegebb fészekben. Néhány nap múlva ezek lesznek a dajkák és készítik majd a pempőt. Az idősebb dajkákra már nem hat a korábbi feromon, otthagyják a fiasítást és más dolgokkal kezdenek el foglalkozni, mint virágpor raktározás, nektárátvétel és feldolgozás, lépépítés, takarítás, szellőztetés, őrzés.

Ősszel amikor lecsökken a fiasítás és sok fiatal munkásméh van, lecsökken a populáció, és elkezdenek felkészülni a pihenő időszakra. A gyűjtőméheket kilökdösik, és a kaptárban maradó virágport a zsírtestjeik feltöltésére fordítják a pempőtermelés helyett. Ezzel a megmaradó méhek fiatalok maradnak hosszú időre, hónapokra, a pempő hiányában a gyűjtőméhek viszont nagyon hamar elöregednek és folyamatosan elpusztulnak.

A közép idős méhek a nektár elvevők és feldolgozók. A gyűjtőméhek a bejárathoz közel a táncterületen adják át a nektárt, amelyet vagy a dajkáknak adnak, vagy tárolják a sejtekben. Amikor nem találnak üres sejteket tárolásra, akkor ez elkezdi őket stimulálni, fehér színű zugépítményeket építenek, ez jelzi azt, hogy bővíteni kell, lépet kell kiépíttetni. Amíg a munkások dajkák vagy közép idősek, akkor hosszú életűek, amint elkezdenek gyűjtögetni, lerövidül életük.

Intenzív hordási időszakban 2 hétig élnek. A gyűjtőméhek feromonja az etil-oleát jelzi a középidős méheknek hogy van belőlük elegendő. Amint lecsökken a gyűjtő méhek száma pl. sok a nektár, vegyszerek pusztították őket, elhullanak, akkor ez a feromon hatni kezd a középidős méhekre és gyűjtőkké alakulnak át. Tavasszal alacsony a dajka/fiasítás arány, a fiasítás hormon magas, így a többség bentlakó méh lesz. Amint megnő a létszám, megnő a dajka/fiasítás arány, a fiasítás hormon arányaiban lecsökken, így megnő a középidős méhek aránya, amelyek a hordási időre lesznek felhasználhatók. Mivel a gyűjtögetés veszélyes, így a munkásméhek legnagyobb része a biztonságot választja, elfoglalja magát a kaptáron belüli munkákkal és csak a legszükségesebb esetben lesznek gyűjtők. Ezért fontos a hordási időszakra, amely egy rövid időszak időzíteni a gyűjtő méhhé válást.

Ha a méhek stresszhelyzetbe kerülnek, vagy megbetegednek, megsérülnek, akkor fiatalabban válnak gyűjtőkké, mint kellene. Ezért jelent problémát a fertőzés megjelenése, mivel beindul az öregedés folyamata és ez könnyen elnéptelenedéshez vezethet.

Hordási időben a raktározó munkát végző középidős méhek behordhatják nektárral a fiasításnak szánt részt a lépben, így korlátozva az anyát a fiasításban, majd hordás végeztével kitisztítják a fészekrészt, és ezzel a hordásban elhullott méheket könnyen tudja az anya pótolni új fiasítással. Ha megkönnyítjük a méheknek a nektárhordást üres keretekkel, az segít a rajzás megakadályozásban is, és növeli a mézmennyiséget. Intenzív hordási időben elég 1 fiók fészeknek anyaráccsal elválasztva, erre tesszük a mézőrt, akár többet is, kiépített lépekkel, akár kicsit mézesen is. Ezt kedvelik leginkább a középidős nektárraktározó méhek.

Erős hordási időszak után a család kevés virágporral rendelkezik, ez lecsökkenti a fiasítás számát is, valamint legyengül a család. Az éhezés időszakában a méheknek élelemre van szüksége (nyáron), mivel az újonnan kelő méhek, amelyek nem találnak élelmet azonnal nektárgyűjtő méhek lesznek, és a család rohamtempóban öregszik el, a méhek pedig tömegesen hullanak el.

Azok a dajkaméhek, amelyek nagyobb mennyiségű fiasítást gondoznak, nemcsak egy stresszhelyzetbe kerülnek, hanem a fiasítás feromonja megakadályozza hogy hosszú életű, téli méhekké váljanak. Ennek a feromonnak a hiánya vagy alacsony szintje meghosszabbítja a méhek életét. Ezért lényeges, hogy késő ősszel már csak nagyon kevés fiasítás legyen, vagy egyáltalán ne legyen. Az augusztus végi, szeptemberi fiasítás megléte fontos, ezért ne engedjük, hogy ilyenkor a fészekben sok méz legyen, mivel ez elveszi a helyet a fiasítástól, az anya kevés petét tud csak lerakni emiatt.

Amikor új családot készítünk a rajzás megakadályozására és fiasításos keretet használunk erre akkor az eredeti kaptárunkban a visszatérő méhek öregebb gyűjtők lesznek, az új kaptárunkban pedig kiegyensúlyozott népességünk lesz, majd ha szükség van rá, ezek a méhek átalakulnak olyan méhekké, amilyenné kell. A gyűjtőméhek is vissza tudnak alakulni, ha csak keveset repültek. A gyűjtőméhek feromonja az etil-oleát a fiatal méhek érésére vannak hatással. Ennek a feromonnak az átadásával a középidős méhek gyűjtőméhekké alakulnak át. Hordási időben a családon belül kialakul egy egyensúlyi helyzet, mivel nemcsak gyűjtő méhekre van szükség, hanem raktározó méhekre is. Esős időben, vagy virágzási időszakok között, amikor a gyűjtőméhek várják a felderítő méhek jelzését ez a hormon jelez a középidős méheknek, hogy várjanak, nincs szükség rájuk átalakult formában.