A beteleltetés után mindent meg kell tenni, hogy a méhcsaládok zavartalanul tudjanak pihenni a téli hónapokban. Fölösleges piszkálással felzavarjuk őket. Ha a méhcsalád telelőfürtje megbomlik, a méhcsalád kipusztulhat tavaszra, mivel megfagynak. Csak akkor bomlik meg kicsit a telelőfürt, amikor felmelegszik az idő, és ilyenkor a fürt belsejében levő méhek a fürt szélére mennek mézért, a külső méhek pedig belülre mennek felmelegedni és megszáradni. Ha mi fölöslegesen zavargatjuk a méhcsaládokat, akkor a telelőfürtbe visszarendezés nem lesz megfelelő és a tágabb fürt szélén folyamatosan elhullanak a méhek a kihűléstől. Így a fürt mérete csökkenni fog.
Mégis sokszor kíváncsiak vagyunk milyen állapotban lehetnek a méhcsaládjaink, hiszen nagyon hosszú a tél. A legnagyobb zavart akkor okozhatjuk, ha a kaptártetőt és a téli takarást levesszük és a kereteket megmozgatjuk, vagy odakoppintunk valamit a kaptár falához, vagy megmozgatjuk a kereteket. Van amikor sajnos muszáj ilyen lépéseket tenni, pl. az egér vagy cickány bemegy a méhekhez. Ugyanis ha egész télen zavarják a méhcsaládot, abba a család belepusztulhat. Épp ezért ha mindenképpen lépni kell, akkor jobb megoldani a dolgot minél hamarabb és minél kíméletesebb módon. Azért hoztam fel ezt a példát, mert nálam most télen előfordult egy ilye eset. És emiatt kaptárt kellett bontanom. De a telelőfürtöt nem bontottam meg, az végzetes hiba lehetett volna. A probléma megoldódott, ezután már nem zavarja a családot a cickány. Érdemes ennek elkerülése érdekében egérrácsot felszerelni, én is készítettem házilag.
A családok
téli fogyasztása mindig fontos kérdés. Ugyanis a családoknak túl kell élniük tavaszig. Ez azokat a méhészeket aggaszthatja a legjobban, akik tudják, hogy valamilyen
oknál fogva nem jól teleltek be a családjai, vagy félvállról vette az
atkakezelést. Nagy a fogyasztás akkor is, amikor a család telelőfürtje túl
nagy, vagy akkor is, amikor vékony falú kaptárral méhészkednek pl.
Langstroth-tal. Az általam használt B10 kaptár előnye, hogy a szigetelés miatt
a mézfogyasztás alacsony. Ahhoz, hogy ezt a fogyasztást ellenőrizhessem egy
hasznos módszert alkalmazok.
A módszer
egyszerű: egy műanyag lapot vágok méretre, melyet higiénikus aljnak
használok. A kaptár aljába teszem úgy, hogy kivehető legyen. Erre
hullik le télen az elpusztult méhek egy része, és ezen a higiénikus aljon
látom meg meg mennyi az adott méhcsalád fogyasztása. A méhcsalád ahogyan
fogyasztja a mézkészletet felbontja a viaszréteget, amellyel lefedték ősszel a
mézet, ez a viaszmorzsa hullik le a lapra, és sávokat képez. Ezekből a sávokból
állapítható meg mennyit fogyasztott a méhcsalád, illetve mennyi méh hullott
el. Tavasszal ezt a lapot kiveszem, így a méheknek sokkal kevesebbet kell takarítaniuk a maradványokat, morzsákat.
Jellemző a méhcsaládra, hogy a kaptár elején alakítja ki a fürtöt, az oldal változó lehet, vannak családok, melyek jobb oldalon, vannak melyek bal oldalon, de vannak melyek középen alakítják ki a telelőfürtöt. Amikor melegszik az idő tavasz felé, akkor húzódnak felfelé és hátra a fészekben. Érdemes tehát minden kaptár aljába egy ilyen lapot behelyezni, hogy kaptárbontás nélkül is megfigyelhessük a méhcsalád állapotát télen. Nagyjából kéthetente 4-5 családnál a lapot kihúzom hogy ellenőrizzem a fogyasztást és a méhelhullást, minimális zajjal és mozgással.
0 Comments
Megjegyzés küldése