A szakirodalom szerint legalább 9 alkalommal nézzük át a méhcsaládokat egy éven. Ez kilenc kaptárbontást jelent, de a tapasztalatok szerint ez kevés. Ennél többször kell átnéznünk a családokat, van hogy teljesen minden egyes keretet, van hogy felületesebben elég megtennünk. Legalább 12-15 alkalmat írnak úgy, hogy ne teljen el 3 hétnél több idő két átvizsgálás között. Ezt reálisnak tartom. Ez nem jelenti azt, hogy nem kell többször a méhesben lennünk, hiszen rengeteg az egyéb teendő: vízpótlás, tisztítás, kaszálás stb.

Mikor és hányszor nézem át a méhcsaládokat?

Az első és legfontosabb folyamatosan figyelni az időjárás-jelentést, mikor lesz megfelelően jó idő a kaptárbontáshoz, hiába tervezzük be napra pontosan, ha jön egy szeles nap vagy eső, akkor nem végezhetjük el a feladatunkat. Ha huzamosabb ideig rossz idő van, akkor úgy kell kalkulálnunk, hogy a méhek másképpen tevékenykednek azokban a napokban, így minden egyes átvizsgálás időpontja csúszni fog.

Nagy segítség, ha veszünk egy füzetet, és minden egyes alkalmat feljegyzünk, hány fok volt, mit csináltunk, ha valamit észreveszünk, azt is felírjuk. Én mindig így teszek. Előre bekalkulálom mikor mit fogok csinálni, majd miután végeztem jegyzeteket készítek.

Most nagyvonalakban felvázolom hányszor megyek a méhekhez és mit csinálok. Külön leírom mikor bontok kaptárt és mikor végzek kaptárbontás nélkül el valamilyen munkát. Részletesebben a későbbiekben lesz ezekről szó.

Nulladik alkalomként télen hetente legalább egyszer átnézem a családokat, minden rendben van-e velük. Ha havazott, akkor a kaptárbejárat elől elseprem a havat, ha oda van fagyva, akkor megpróbálom csendesen lekaparni, hogy ne zavarjam a méheket. Egész éven biztosítom a kaptárak tetejét kővel, fa karóval, hogy ne fújja le a szél, de télen előfordulhat, hogy egy-egy erősebb szélben még így is lefújja a kaptártetőt a szél. Ezért madzaggal vagy bármilyen erős zsinórral átkötöm a kaptárakat, hogy biztosan ne fújja le a hirtelen jövő viharos szél. Ha ezt megcsinálom, nem kell minden egyes szeles nap után felmenni megnézni a kaptárakat.

1. alkalom: február végén vagy március elején mikor először beköszönt a pár napos jó idő. Ilyenkor csak azt figyelem hordanak-e virágport a méhek. Megemelek egy-két kaptárt hátul, hogy megállapítsam kb. mennyi készletük lehet. Ezzel nem szokott gond lenni. Ha több napon keresztül jó idő köszönt be és hordanak virágport, akkor adok a méheknek 2-3 dl szirupot 2/3:1/3 arányban, mivel beindult a fiasítás és a méheknek vízre van szükségük. Ezt legfeljebb egy alkalommal teszem. De kizárólag akkor, miután megtörtént a tisztuló kirepülés és pár napon belül ismét jó idő várható, ha nincs így, akkor nem adok nekik szirupot.

1. alkalom a kaptárbontáshoz: kitelelés után az első tavaszi átvizsgáláskor. Ez nálunk március közepére esik, mikor legalább 14-15 fok van. Gyors átvizsgálás történik. Mikor felbontom a fészket, látok egy állapotot, és hallok, amiből le lehet szűrni ezt-azt. Például van-e anya, mennyi a mézkészlet és hasonlók. Megkeresem az első olyan keretet, amelyikben napos fiasítást találok, és itt azonnal véget ér az átvizsgálás. Lassan dolgozom, és füst nélkül, hogy ne zavarjam a méheket.

2. alkalom: az átvizsgálás után rendszeresen serkentem a méhcsaládokat. Ha úgy döntök, hogy fehérjés lepényt adok nekik, akkor azt március végén teszem a tömeges virágporhordás előtt 1 héttel. Ekkor kapnak szirupot is. Ha nem adok nekik lepényt, akkor a tömeges virágporhordás kezdetével indul a serkentés április elején, 3 dl szirup elég nekik kezdetben.

2. alkalom a kaptárbontáshoz: miután beindult a hordás és serkentés, a fiasítás is beindul. A családnak minél több hőre van szüksége a fészekhőmérséklet fenntartásához, így szűkítek, kiveszem a felesleges 1-2 keretet, hogy a család összehúzódjon. Rövid folyamat, nem használok füstöt. 

3. alkalom: folytatom a serkentést, ahogyan növekszik a méhcsalád létszáma, úgy lehet több szirupot adni nekik zacskós serkentés formájában.

3. alkalom a kaptárbontáshoz: a serkentés és hordás hatására a fiasítás száma növekszik, egyre több a kikelő méh. A család létszámából látom, hogy itt az ideje betenni egy világos kiépített keretet hogy az anya dinamikusan petézzen. Szintén egy rövid művelet, nem használok füstöt, mert még mindig zavarnám őket. Serkentek zacskós sziruppal. Amennyiben a család szépen takarja a léputcákat érdemes a szűítő után egy mézes keretet hagyni. Ezt a méhek külső forrásként érzékelik.

4. alkalom a kaptárbontáshoz: Ha megfelelően szűkítettem, majd betettem a kiépített keretet, április közepére látszik, hogy a család bővülni akar, készen áll az építésre. Attól függően milyen erős a család 1 vagy 2 műlépes kerettel bővítek. Fészket is rendezek, ha középen van virágporos keret, akkor az utolsó fiasításos keret után teszem. A műlépes kereteket mindig a két szélső fiasításos keret után teszem, mert még mindig a megfelelő fészekhőmérséklet megtartása a legfontosabb. Serkentek továbbra is. Ez már a gyümölcsvirágzás időszaka április vége felé.

5. alkalom a kaptárbontáshoz: Ha van jelentős hordás, a szirupot is elhordták a családot tovább bővítem műlépes kerettel úgy, hogy 10 kereten legyen a család. Műléppel csak akkor bővítek tovább, ha a korábban betett műlépes kereteket kiépítette a család és fiasításos lesz. Az adott állapotból látom, hogy 1 vagy 2 műlépes kerettel, vagy egyel sem fogok bővíteni.

6. alkalom a kaptárbontáshoz: Az előzőekben rövid ideig tartó műveleteket hajtottam végre, hogy ne hűljön ki a fészek, most hosszú ideig tartó munkafolyamat következik. Most 10 kereten vannak az erős családok, a kicsit gyengébbek 7-8-9 kereten. Ez az az időszak, amikor kiegyenlítem a családokat, és tovább folytatom a műléppel való bővítést, de az erős családokra már felkerül a mézőr is. Ugyanis ahhoz, hogy tovább bővítsünk műlépekkel ki kell venni a fészekből fedett fiasításos kereteket, ezeket teszem a mézőrbe, vagy más családoknak kiegyenlítésre. A kiegyenlítés arra szolgál, hogy lehetőség szerint minden egyes családdal ugyanazokat a műveleteket tudjam megcsinálni. Megkeresem az anyát és nagyon vigyázok arra, hogy a fészekben maradjon. Ez az anyakeresés általában időigényes folyamat. Érdemes ilyenkor az újonnan kiépített és befiasított kereteken keresni. Mivel rengeteg a méh, így nem könnyű megtalálni.

7. alkalom a kaptárbontáshoz: mindegyik család megkapja a mézőrt. Fészekrendezés történik, a fedett fiasításos keretek felkerülnek a mézőrbe, a fészekbe pedig műlépes keretek, vagy kiépített keretek kerülnek, a legjobb ha műlépes keretek, mivel ilyenkor még szivesen építenek és szükségük van a helyre, nehogy beinduljon a rajzási láz. Megkezdődik a repcehordás, április végén, május elején járunk. Ellenőrzöm a méztéri fiókban levő kereteket, hogy van-e bennük napos fiasítás. Előfordul ugyanis, hogy az anya felkerül a mézőrbe. Rajzásgátló lépéseket teszek. A fiasítás mennyiségéről és család állapotáról megállapítom milyen az anya, szükséges-e a leváltása. Ha van építtető keretünk, akkor használjuk, én használom az erős családoknál. Ha már fedettek a herefiasítások akkor kivágom, ezzel rengeteg atkától szabadítom meg a családot.

8. alkalom a kaptárbontáshoz: május közepén új családokat hozok létre. Ehhez el kell venni fedett, kelés előtt álló fiasításos kereteket és méheket kell hozzárázni az új családocskánkhoz. Ezért ez a folyamat nagy odafigyelést igényel, az anya semmiképp sem kerülhet át az új családhoz. Időigényes folyamat, sok a munka. Ekkor már rajzási időszak van, átnézem a családokat vannak-e bölcsők a fészekben, ezekből megállapítom rajzásra készülnek-e vagy anyaváltásra. Egyben készülök az akáchordásra.

9. alkalom a kaptárbontáshoz: akáchordás kezdetekor, a repce pergetéssel egybekötve átnézem a fészket. Május 20. körül járunk. Ha egyes családok megrajoztak, akkor ott lépéseket teszek, megnézem van-e anya, fiasítás, milyen a család hangulata, mennyi méh maradt. Ha jól végzem a munkámat, akkor nincs vagy kevés raj van, és a családok zavartalanul dolgoznak egész éven. Akác végéig ezután már semmi dolgom nincs a fészekkel.

10.alkalom a kaptárbontáshoz: akác után fészekrendezés következik, ez június közepe, vége. Fontos folyamat, egyes családok ekkorra leváltják az anyát, egyszer csak azt látjuk, hogy nincs nyílt fiasítás. Mindegyik családot alaposan átnézem. Ha nincs fiasítás és nem találok anyát, nem jelenti azt, hogy nincs is, várok pár napot, lehet hogy elrepült párzani. 

11. alkalom a kaptárbontáshoz: 2-3 hét múlva június végén, július elején tartok egy átvizsgálást. A fiasítás mennyiségét nézem és az anya meglétét. Csak rövid vizsgálat következik. Amennyiben baj van az anyával, ilyenkor még le lehet váltani, vagy ha eltűnik lehet anyásítani.

12. alkalom a kaptárbontáshoz: augusztusban, a virágméz pergetése után lekerülnek a mézőrök. A fészket átnézem, megnézem a fiasítás mennyiségét, ha gyengébb családot találok, akkor kiveszek egy keretet és szűkítek 9 keretre. Fészket rendezek, szélre kerülnek a mézes keretek, ha kevés a fiasításos keret, akkor beteszek a családnak egy vagy két olyan keretet, amely felül mézes, alsó része pedig üres, ide fiasít majd az anya. Minden világos keret kikerül, és csak zsemleszínű sötétebb keretek maradhatnak a fészekben. Világos keretek csak legszélen lehetnek mézes keretként.

4. alkalom: eljött az atkagyérítés ideje augusztus 10-15 körül. Nem bontok fészket, hanem az előző átvizsgálásból tudom mennyi a fészekben a fiasítás, így a tartós hordozót ez alapján teszem be. Elkezdem a serkentést, az anyát fiasításra kell ösztönözni.

13. alkalom a kaptárbontáshoz: A serkentésre használt szirup egy részét elraktározzák, előfordul, hogy a fiasításos keretek között egy teljes mézes keret lesz. Ezért fészket rendezek, minden mézes keret szélre kerül, a fiasításos keretek egymás mellé. Folytatom a serkentést. Ha anyátlan családot találok azt egyesítem egy anyás családdal.

5. alkalom: befejezem a serkentést, a téli élelemkészlet feltöltése következik, mindegyik család annyi 3:2 arányú szirupot kap amennyire szüksége van, 3 egység víz, két egység cukor.

14. alkalom a kaptárbontáshoz: Befejezem a beetetést, jön egy utolsó átvizsgálás. Van-e anya, van-e fiasítás, kiveszem a tartós hordozót. Kikerülnek a még felesleges keretek. Felkerül a téli takarás.

6. 7. 8. alkalom: októberben következik az atkaírtás. Füstöléssel elvégzem 3 alkalommal az atkaírtást, mindig akkor, amikor a feladathoz megfelelő a hőmérséklet.

Kiegészítés: idővel mindig igyekszem finomítani, módosítani, egyszerűsíteni, ahogy célszerű egyszerre több feladatot is elvégezni. Ezekről a többi cikkben írok.