Miért szükséges tavasszal cukorsziruppal serkenteni a méhcsaládot? Miért nem elég hagyni, hogy saját magától gyűjtögessen elegendő élelmet ahhoz a méhcsalád, hogy felfejlődjön a hordási időszakra? A válasz egyszerű: mert a mai méhlegelők nem szolgáltatnak elegendő élelmet a méhcsalád számára, ráadásul ahhoz, hogy tavasszal folyamatosan fejlődjön, megakadás nélkül növekedjen a család, ahhoz háromféle forrásra van szüksége: nektárra, vízre és virágporra. Ilyenkor nagy mennyiségű virágport kell begyűjteniük, raktározniuk, mert az anya intenzíven petézik és ezeket etetni kell. Ahhoz azonban, hogy a méhcsalád rengeteg virágport gyűjtsön, nektárra és vízre van szüksége. Ezek bebiztosítása esetén gyűjt csak virágport.

Mivel a nektárt adó virágok csekély mennyiségben vannak jelen, és közel van a hordási időszak, így a méhésznek, vagyis nekünk kell a nektárt és a vizet bebiztosítani. Ehhez a legalkalmasabb a cukorszirup. Ez egyben nektár is és víz is. A vizet emellett még külső forrásból is biztosítjuk, itatókból.

A cukorszirup tehát elengedhetetlen tavasszal. Ha van folyékony élelem, nektár, akkor a méhek virágport gyűjtenek. Ha emellett még jelentős mézkészlet is rendelkezésre áll, valamint víz, akkor a család rendkívül dinamikusan tud fejlődni. Ebben csak a rossz időjárás lehet a hátráltató. 

A serkentés talán legfontosabb célja mégis az, hogy jól táplált, egészséges, vitális családjaink legyenek tavasszal, melyeket a megjelenő vagy felerősödő betegségek, paraziták, kórokozók nem tudnak legyengíteni, elpusztítani, hanem képesek ezeket visszaszorítani, legyőzni.

A cukorszirup tehát könnyen felhasználható, azonnal fogyasztható folyékony élelmet jelent, amikor a méhcsalád fejlődik, vagy épít, akkor ezt használja fel, nem a fedett mézkészletet. A fedett mézet nehéz feldolgozni, ugyanis higítani kell, sok vízre van szükség, hogy a sűrű mézből híg, folyékony méz legyen, melyet könnyen felhasználnak, így mindig azt fogyasztják, ami már készen van, azonnal felhasználható.

Ha sok szirupot adunk a méheknek, egy részét felhasználják, egy részét elraktározzák a lépekbe. A legjobb megoldás, ha a cukorszirupba kiegészítőket teszünk: immunerősítőket, vitaminokat, ásványi anyagokat, illóolajokat, melyekkel megerősítjük a méh egyedeket és a családot. Ezekről írtam korábban.

A tavaszi serkentés során beadagolt cukorszirup mennyisége és gyakorisága attól függ, mit akarunk. Mi a célunk? Nagyon korán nagy méhtömeget akarunk létrehozni, mert anyákat nevelünk, vagy szaporítani akarunk? Ezekhez a tevékenységekhez nagyon sok fedett fiasításos keretre van szükségünk és rengeteg fiatal méhre. Esetleg gyengék a családjaink de hordási időszakra erős családokat szeretnénk? Vagy átlagos családjaink vannak és nincs semmilyen konkrét célunk, csak élvezzük a méhészkedést?

Ezeket ha tudjuk, akkor tudjuk azt is milyen gyakran és mennyi cukorszirupot adjunk a méhcsaládnak, esetleg egyéb élelmet, mint pl. fehérjés cukorlepényt.


Ha termelő méhészetünk van, és hordási időszakra erős családokat szeretnénk, amelyek épp olyan erősek, hogy minimális legyen a rajzás, akkor tavasszal elegendő kevesebb alkalommal serkenteni: márciusban, leginkább a hónap vége felé 2-3 alkalommal kb. 3-4 dl szirup elegendő. Mivel ilyenkor még a család méhmennyisége alacsony, és a keretek tetejére kevés méh megy, zacskóba tegyünk 3-4 dl szirupot, ennyi bőven elég. Hetente 1 alkalom szintén, esetleg 5 naponta adjuk be. Áprilisban amikor eljön a tömeges virágporhordás ideje, a méheknél lezajlott a nemzedékváltás és folyamatosan kelnek ki az új fiatal méhek, hamarosan eljön a bővítés ideje. Ahhoz, hogy ez gyors és hatékony legyen, érdemes 1 liter sziruppal serkenteni a méhcsaládot hetente. Így könnyen és gyorsan kiépítik a műlépes kereteket. Ezt a hordási időszak kezdete előtt hagyjuk abba. A méhcsaládunk így nem lesz túl korán túl erős, nem kell a rajzással bajlódnunk.

Zacskós serkentés, a zacskó színe teljesen mindegy. Amire vigyázni kell és könnyen lehet hibázni az a zacskó vastagsága. Kezdetben tavasszal kevés méh van a kaptárban, és nincsenek hozzászokva a zacskós esetéshez. Ezért csak vékony zacskóba tegyük a szurupot. Később amikor már 3. vagy 4. alkalommal kapnak így enni, már tehetjük vastagabb zacskóba. Megtehetjük azt, hogy a vastag zacskót pár helyen tűvel kilyukasztjuk. Minden zacskót ellenőrizni kell, mert nálam mindig van, hogy 1 vagy 2 zacskó valahol lyukas, és kifolyik belőle a szirup. 






A fehérjés cukorlepényt így vágjuk ki, hogy a méhek könnyen hozzáférjenek. Én 0,5 kg-ot adok családonként, ezt lefordítva teszem a fészekre, a méhek kb. 1 hét alatt eszik meg, amikor kapnak lepényt, kapnak cukorszirupot is, hogy könnyen feldolgozhassák


A fészek tetejére így tesszük a lepényt és a szirupot. Mivel a lepény hosszabb ideig van bent, így előre tesszük, hátulra pedig a szirupot, így amikor újra serkentünk elég csak félig felemelni a takarást, és kicserélni a zacskót. Így a méheket csak egy pillanatig zavarjuk, füstöt sem kell használnunk

cukorszirup, cukorlepény



Ha termelő méhészetünk van vagy anyát nevelünk de szeretnénk új méhcsaládokat létrehozni, tehát növeljük a méhcsaládjaink számát, ahhoz szükség van már korán erős jelentős méhtömegű méhcsaládokra, hogy ezeket a családokat meg lehessen csapolni. Vagyis elveszünk a méhcsaládoktól 1 vagy 2 fedett fiasításos keretet dajkaméhekkel és hozzárázunk 2 keretnyi fiatal méhet. Így megszabadítjuk a túl erős családot a felesleges méhmennyiségtől, melyet felhasználunk új család létrehozásához vagy anyaneveléshez, vagy eladáshoz.

Ilyenkor érdemes gyakrabban serkenteni és több sziruppal. Én mivel bővítem a méhcsaládjaim számát, így márciusban 4 alkalommal serkentek, kezdetben 3-4 dl sziruppal, majd 0,5 literrel, és adok nekik fehérjés cukorlepényt, min. 10% fehérjetartalommal. Áprilisban pedig hetente serkentek 1 liter sziruppal, melyet hordási időszak előtt pár nappal hagyok abba. A szirupba márciusban teszek illóolajat a varroa atka gyérítése céljából. Áprilisban pedig immunerősítőt, vitaminokat, ásványi anyagokat, nozéma elleni készítményt, ezek mindegyike természetes készítmény. A felhasznált készítmények színezik a cukorszirupot barnára. 

A cukorszirupot zacskóba adagolom. Felforralok kb. 1,5-3 liter vizet, a többit esővízből adom hozzá. Fontos, hogy lehetőleg ne csapvizet használjunk. A szirup híg: 2/3 víz és 1/3 cukor, így 33%-os nektárt kapunk, ez tavasszal megfelelő. A készítménybe ezután beleteszem a kiegészítőket. Ha a nozéma elleni gesztenyekivonatot használom, a Farmatant, ami por, azt a cukorral keverem össze, majd úgy öntöm rá a vizet. Ennek oka, hogy a por csomósodik a vízben, a cukorral keverve viszont szépen oldódik. Ezután kerül bele az Apibiovit, mely B-vitaminokat és más kiegészítőket tartalmaz, és teszek bele Immunobee-t mely ásványi anyagokat tartalmaz.

A kész szirupot zacskókba töltöm. Ennek oka, hogy a hőmérséklet éjszaka nagyon alacsony, sokszor fagypont körüli. Ott, ahol éjszaka már 8-10 fok van, etetőkbe tölthető a szirup. Ahol fagypont körüli a hőmérséklet érdemes zacskóba tölteni és a fészek fölé tenni. A fészek hője felmelegíti a szirupot.

A műléppel való bővítés idején érdemes hetente 1 liter sziruppal serkenteni, így a méhek könnyen energiához jutnak, és gyorsan kiépítik a műlépes kereteket.

Érdemes minden családnak legalább fél kiló fehérjés lepényt is adni, a legjobb tömeges virágporhordás előtt, vagy akkor mikor beköszönt egy hosszabb hideg időszak. Nálunk ez mostanában jellemző, március végén, április elején jön egy legalább egyhetes hideg idő, mikor a méhek nem tudnak kirepülni. Ekkor érdemes adni fehérjés lepényt, mivel a virágporkészlet általában 3 napig tart. De emellett cukorszirupot is adnunk kell, hogy az esetleg a belekben felhalmozott, besűrűsödött táplálékot fel tudják higítani, így ne okozzon hasmenést a méheknél, mely elősegíti a nozéma terjedését. Hiszen ekkor a kaptárba ürítenek a méhek, mivel nem tudnak kirepülni. Ha híg eledel van a belükben, akkor kibírják napokig ürítés nélkül, és csak a jó idő beköszönte után a szabadban ürítenek. Ez pedig nem okoz semmiféle további problémát.