Nálunk 3 fő hordási időszak van. Az első a repceidőszak nagyjából április végén három hétig tart. Repcehordásra úgy kell felkészíteni a családokat, hogy eszükbe ne jusson megrajozni az elkövetkező hetekben, hiszen jön majd a fő hordási időszak, az akác. De egyúttal erős családokat kell felépíteni, hogy legyen elegendő gyűjtőméh és középidős méh. Ez az az időszak, amikor a méhcsaládok szaporítását is végre lehet hajtani. Repcetáblák egyre gyakoribbak, viszont a nektárhozamuk nem valami nagy. Sajnos mostanában olyan repcefajtákat is termesztenek, melyek alig adnak nektárt. Gyakran az időjárás is gyorsan változó, a hideg időben a repce nem ad nektárt. Mivel a repce kristályosodik, pergetni kell akác előtt. Ha nem volt erőteljes hordás a keretekben akkor is lehet némi nektár, ezt ki kell pergetni, ezt a pergetést tisztító pergetésnek nevezik.


Repcén szépen építenek a méhek, ha jó a hordás sok mézünk is lesz


Május 20. körül kezdődik az akácvirágzás, ez a fő hordási időszak szintén három hétig tart. Az akáchordás épp akkor kezdődik amikor a repce véget ér, így sietni kell a pergetéssel, nehogy belehordják a repcemézes keretekbe az akácot. Az akácnak tiszta, üres keretekbe kell kerülnie. Az utóbbi években előfordult, hogy többször fagykárokat szenvedett az akác, sokszor egész akácerdők fagytak le teljesen, nálunk szerencsére ez nem jellemző. Így akácmézből szépen van, arra kell ügyelni, hogy a családok ne rajozzanak ki.


Az akác adja a legtöbb mézet, ez a legfőbb hordási időszak, ekkorra kell a legerősebbnek lennie a családoknak


Ennek végeztével jön egy hordástalan időszak, mely nem jó a méhészek szempontjából. A méhek számára viszont kedvező lehet, hiszen rengeteg az elhullott gyűjtőméh, a család fáradt, pótolni kell a veszteségeket, beindul ismét a fiasítás. A méhek száma a családban ismét erőteljesen növekszik. A rajzás ekkorra befejeződik. Június közepe felé jön egy pár hetes hordástalan időszak, ilyenkor az is előfordul, hogy a méheket etetni kell. Olyan helyeken, ahol nagy a szárazság, nagyobb gondot okoz ennek az időszaknak az átvészelése. Biztosítanunk kell rengeteg vizet, vagy adhatunk cukorszirupot is pár naponta, ha nincs elég készletük. Ezt a szirupot nem hordják a keretekbe, hanem azonnal megeszik. Ahol hárserdők vannak, ott a hársról is van valamennyi hordás.

Később jön a harmadik hordási időszak, amely néha jó, néha gyenge. Ilyenkor virágzik a napraforgó és a mezei virágok. A facélia lehetne egy nagy nektármennyiséget adó növény, de nálunk nem termesztik. Ebben a hordási időszakban gyűjtik össze a méhek a saját téli élelemkészletük nagy részét.


Napraforgóról sokat gyűjtenek, ha közel vannak a táblák

Ha kevés a napraforgó, akkor a harmadik hordási időszakban a mézet leginkább mezei virágok nektárja adja