Ha úgy döntünk, hogy saját magunk számára nevelünk anyákat, megtehetjük. Az, hogy ezek az anyák milyen minőségűek lesznek, sokszor kérdéses. Vannak olyan módszerek, melyekkel kiváló anyákat lehet nevelni. Még úgy is, hogy nem vagyunk profi, képzett méhanyanevelők és minimális a felszerelésünk. A méhcsaládok alapból bizonyos időnként saját maguk cserélik le az anyáikat, ezt nevezik csendes anyaváltásnak.

A méhészek mindig kiváló anyákat akarnak, hiszen a család így tud nagyon szép ütemben fejlődni, növekedni. Így a legtöbben párzott anyákat vásárolnak hivatalos anyanevelőktől. Azonban ezek az anyák is lehetnek selejtesek, gyenge minőségűek. Jellemző, hogy 1/3-uk kiváló, 1/3-uk közepes, 1/3-uk gyenge minőségű. Ha ez így van, akkor miért ne nevelhetnénk saját magunknak anyákat fillérekből? Az anyanevelés legfontosabb hozadéka az, hogy tervszerűen cserélhetünk anyákat, vagy időzítetten hozhatunk létre új családokat, bővíthetjük méhészetünket.

Mivel nem vagyunk profik, lássunk néhány egyszerűen kivitelezhető módszert. Később egy másik cikkben leírom én hogyan nevelek anyákat saját célra. Itt most mindenki válogathat a kedvére való módszerek közül:

1. módszer- túlnépesítés

Szűkítsük le a teret a méhek számára, vegyük ki az üres kereteket, amelyekbe fiasítana az anya és amelybe készleteket hordhatna a család. Ez elindít egy rajzási folyamatot, amelynek első jeleként anyabölcsőket, rajbölcsőket kezdenek építeni. Mivel nagyon sok a dajkaméh és van intenzív hordás, jó minőségű és nagy mennyiségű pempőt fognak készíteni a bölcsőben nevelt anyák számára.

Itt viszont felmerül néhány probléma:

  • ha nem figyelünk oda, akkor legalább 1 anya kibújik és megöli a többi bölcsőben levő anyát, nehéz pontosan kiszámítani mikor fognak kibújni az anyák, mivel nem tudjuk mikor kezdték el nevelni őket
  • ha nem figyelünk oda megrajzik a család, ez szinte biztos, kérdés, ha megrajzik, beáldozzuk-e ezt az egy családot azért, hogy sok bölcsőnk legyen
  • kérdés az, milyen anya lesz a rajbölcsőből. A rajbölcsőből kelt anya kiváló anya, ezt tudjuk. Viszont a család akár 20-30 rajbölcsőt is készít, így viszont egyértelmű, hogy ennyi anya nem lehet kiváló minőségű. Egy nagyon erős dajkacsalád, amelyet direkt anyanevelésre készítenek el egyszerre kb. 16 anyát tud nevelni, egy törzscsalád, amelyet nem erre terveztek nyilvánvalóan kevesebbet. De 8-10 anyát egy ilyen család is nevelhet. A többi bölcsőben viszont gyengébb minőségű anyák vannak

Ilyenkor azt tehetjük, hogy minden nap kontrolláljuk a családot. Mivel le vannak korlátozva, az anya már nem fiasít, csak a kikelő méhek helyére, alig kell új fiasításokat nevelni, csak bölcsőket, ezért figyelnünk kell mikor kezdik el nevelni a bölcsőkben az anyákat. Meghagyjuk a legszebb, legjobb 8-10 ilyen bölcsőt, vagy kevesebbet, a többit elromboljuk. Ezeket fogják gondozni.

A bölcsőket amiket készítenek a méhek kivághatjuk és más családokhoz tehetjük át, amelyeket épp létrehozunk, ezeket a bölcsőket a lép felső részébe tegyük úgy, hogy az anya gond nélkül ki tudjon bújni és ne sérüljön se a bölcső se az anya.

 

2. módszer- álcázás 

Ennél a módszernél mi magunk választjuk ki a megfelelő álcát (lárvát), és tesszük egy műanyag bölcsőbe. A lárvának szép nagynak kell lennie és úsznia a pempőben. Legjobb ha életkora 12-24 órás. A fiatalabb azért nem jó, mert nem úszik a pempőben, az idősebb pedig azért nem mert sok munkáspempőt kapott már. Ezt kell kivennie a méhésznek nagyon óvatosan. Ehhez eszközöket kell használni: /1/ műanyag anyabölcsőt- ezek megvásárolhatók, erre készült keretekre kell felhelyezni, melyre akár 40-50 ilyen bölcsőt is felhelyezhetünk, /2/ szemző eszközt, amellyel fel tudjuk venni a lárvát és áthelyezhetjük a bölcsőbe, kínait érdemes, /3/ egy anya nélküli kaptárt, amelybe fiasításos kereteket teszünk és dajkaméheket rázunk be a keretekre, ez lesz a dajkacsalád, egy nappal később tesszük be hozzájuk a keretet az anyabölcsőkkel. Ezt a családot etetni kell, teszünk be mézes és virágporos keretet, és adunk cukorszirupot melybe vitaminokat teszünk és fehérjés lepénnyel is etetjük. Ezek a dajkaméhek méhpempőt fognak termelni mellyel az általunk készített bölcsőkben levő lárvákat fogják etetni.

1.      Első lépésként válasszuk ki azt a családot, melynek a tulajdonságai megfelelnek számunkra és keressünk olyan keretet, amelybe az anya nemrég fiasított. Minden nap figyeljük meg a keretet, amelyet ki akarunk venni, hogy van-e benne pete és megfelelő-e számunkra az életkora. 1 naposnak kell lennie, legjobb sötét léppel dolgozni, abban könnyebb megtalálni a petéket.

2.      A lárvát a 4. napon betesszük a bölcsőbe az eszközünkkel. Fontos, hogy amikor ezt a szemző folyamatot végezzük, akkor meleg párás helyen végezzük a folyamatot, hogy ne száradjanak ki a lárvák.

3.      Tegyük be az anyabölcsőket a bölcsőtartó keretbe, és tegyük be a dajkacsaládhoz. A dajkaméhek gondozzák a bölcsőket, lefedik és majdnem kelésig maradnak itt.

4.      Itt eldönthetjük mit teszünk vele. Vagy betesszük családokhoz a bölcsőket, ahol kikelnek, vagy hagyjuk kikelni egy anyazárkában és pároztatóba visszük. Frissen kikelt anyát nem teszünk be családhoz, csak anyabölcsőt, vagy már bepárzott anyát.

Az előnye ennek a folyamatnak, hogy pontosan tudjuk hány napos a bölcső, az anya 16 napra kel ki, ez fontos. Ehhez a módszerhez be kell szereznünk néhány felszerelést, de nem kerülnek sokba. Illetve értenünk kell ahhoz, milyen módon válogassuk ki a nevelendő fiasítást és biztos kézzel kell rendelkeznünk, hogy ne sérüljön az álca. Ilyen módszert alkalmaznak a hivatalos anyanevelők is.


Álcázás során ilyen műanyag bölcsőkbe tesszük az álcákat, ezekre építik a bölcsőket. A tenyészlécet a dajkacsaládhoz kell betenni, van aki anyás dajkacsaláddal, van aki anyátlan dajkacsaláddal dolgozik. A hivatalos anyanevelők startercsaládokat is használnak, majd azután a dajkacsaládokat

3. módszer- sejtkivágás

Kivágjuk azokat a sejteket, amelyben az álca van, de ezek 12-24 órásak legyenek és ússzaknak a pempőben, de idősebbek már ne legyenek, majd ugyanúgy bölcsőbe tesszük és dajkacsaládban neveltetjük. Kevesebb eszköz kell, és kisebb az esélye hogy megsérül az álca.

4. módszer-megosztás

Elosztjuk a család erőforrásait 2 vagy több kaptárba. Ez a módszer a rajzás megelőzéséről szól. Ha két fiókon van a család a megosztás könnyebb. 

5. módszer- Miller módszer

Kezdő méhészek számára ideális. Csak egy éles szerszám kell, néhány kiépített lép és egy dajkacsalád, amelyben nincs anya. Vágjuk be a képen látható módon a lépet és tegyük be a kaptárba, ahol az anya befiasítja, egy részét lefedik egy része legyen nyílt fias. Ezután vegyük el a keretet és tegyük a dajkacsaládhoz, ahol anyabölcsőket fognak húzni a csúcsain.


Ezt a módszert talán a legkönnyebb alkalmazni hobbiméhészként. De nagyon el lehet rontani. A lépnyelvek olyan nagyságúak legyenek mint a képen, ha túl nagy háromszög alakú lépeket hagyunk, akkor nagyon sok fiasítást kell emellett gondozniuk a dajkáknak. Úgy kell ezeket kivágnunk hogy ne szakadjanak le a lépdarabok. Legjobb a fiatal álcák mentén levágni, ha látjuk a lépben a fiatal (12-24 órás) álcákat, azok mentén vágjuk ki a lépet, mert azokból fognak nevelni anyákat

Ezt a módszert próbáltam, az ajánlás szerint vágjunk ki háromszög formákat és úgy tegyük a családhoz. Azonban ezt nem egészen így kell. Ugyanis az anya nem tudja így befiasítani a keretet, ahogy bekerül a keret a méhek elkezdik kiépíteni nagyobb méretű sejteket húznak rá hogy egybefüggővé tegyék a keretet legalább részben. Az anya ezután fiasítja be. Azonban miután kivesszük ezt a keretet ezt a hozzáépített részt ki kell vágnunk, azok a sejtek nem megfelelőek.

Jobb megoldásnak tűnik egy nem teljesen kiépített vagy már egy kiépített keretet betenni, melyet befiasít az anya, ezt kivesszük és utána vágjuk ki a háromszögeket, nagyjából a képen látható nagyságokban.


6.módszer- Hopkins módszer

Hasonló a sejtkivágásos módszerhez, az anya a lépbe fiasít, majd a méhész dolga, hogy a bölcsőbe szánt lárvát meghagyja-e, a mellette levőket pedig kiszedi-e, vagy elrombolja. Meghagyunk néhány álcát, a legszebbeket, ezek lesznek az anyabölcsők, ezek legyenek egy kicsit távolabb egymástól. A keretet vízszintesen tegyük a keretekre, hogy a fiasításos rész lefelé lógjon, ezeket fogják a méhek kiépíteni. Az anyabölcsőket azután kivágjuk és felhasználjuk ahogyan szeretnénk.


A keretet fektetve tesszük be, így lefelé húzzák a bölcsőket, majd ezeket egyesével vágjuk ki és használjuk fel