Ismét csak a mi egyszerű anyanevelő módszereinkről lesz szó. Milyen hibákat követhetünk el, melyek tönkre teszik a munkánkat? Nagyon sok hibát lehet elkövetni, én is folyamatosan ezt tettem. Ennek van két nagy előnye: nem követem el újra ugyanezeket a hibákat, és mások is tanulhatnak belőle. Itt most arról írok milyen hibákat lehet elkövetni, mikre ügyeljünk, majdnem mindet én is elkövettem
- a fedett fiasításos kereten bölcső van: amikor a dajkacsaládot elkészítjük, fedett fiasításos kereteket használunk erre. Méhek lepik el a kereteket, így nem vesszük észre, hogy valahol elbújva van egy már fedett vagy még nyílt bölcső. Elkészítjük a dajkacsaládot, betesszük a tenyészkeretet, majd pár nap múlva miután kibújt az anya abból a bölcsőből, melyet nem vettünk észre, már tönkre is tette a munkánkat.
- elkészítettük a dajkacsaládot, betettük a tenyészkeretet, és nem nézzük meg a fedett fiasításos kereteket, amelyeken szintén bölcsőket húznak. Ismét az történhet mint az első esetben. Kikel az anya a fedett fiasításos keretről. Mi nem ezt az anyát akarjuk.
- nagy és erős dajkacsaládot akarunk csinálni, 4 fedett és 2 nyílt fiasításos kerettel. Ez a család túl sok nyílt fiasítást kell gondozzon, így sokkal kevésbé tud törődni az anyaneveléssel. Ne feledjük: egy nagyon erős dajkacsaládnak az is kihívás ha csak anyákat kell nevelnie, nem még mellé 2 keretnyi fiasítást.
- nagyon gyenge dajkacsaládot hozunk létre. Rendszeresen elkövettem ezt a hibát. Van 3 keretnyi fedett fiasítás dajkaméhekkel, de azonkívül nincs hozzárázva még rengeteg fiatal méh. Így csak lézengenek a méhek, nincs zsúfoltság és nincs bennük a rajzási láz. Amikor a fedett fiasítások kikelnek, és gyarapodik a méhállomány addigra már késő. Legelső pillanattól nagyon sok méhre van szükség, hiszen csak 8 napig nyitott a bölcső, csak addig képesek táplálni. Így 2 keretnyi fedett fiasítás is elég, de legyen rengeteg fiatal méh hozzárázva.
- nem adunk nekik elég készletet, főleg virágporból adunk keveset. A méhpempőt virágporból és méhkenyérből készítik. Ha mézes kereteket adunk nekik, de virágport nem, akkor nem lesz elég pempő, és silány anyákat nevelnek. Nem elég a fehérjés lepény.
- bővíteni akarjuk a dajkacsaládunkat egy fiasításos kerettel és méhekkel, vagy csak méhekkel, és anya kerül be a fedett fiasításos kerettel. Ha nem találjuk meg az anyát, és találomra tesszük be a kereteket, vagy elnézünk valamit, bekerülhet a dajkacsaládba az anya. Létezik anyás dajkacsalád is, így is lehet anyákat nevelni, de a mi családunkban erre nincs szükség. A bölcsőket emiatt elrombolhatják, vagy valószínűleg el is rombolják.
- nem biztosítunk nekik cukorszirupot. Elkészítjük a dajkacsaládot, de nem adunk szirupot nekik. Ezeknél a méheknél nincsenek gyűjtőméhek, nem repülnek ki, így nem tudnak vizet hozni, a fiasítás gondozásához viszont víz kell. A cukorszirup ráadásul energiát ad, a nektárt helyettesíti. Folyamatosan biztosítani kell nekik a szirupot.
Ilyen sok méhnek kell lennie egy dajkacsaládban, hogy kiváló anyákat neveljenek. Ez a család képes 15-20 anyát is felnevelni, ennyi bőven elég egy hobbiméhész számára. A családot folyamatosan etetni kell fehérjés lepénnyel és cukorsziruppal
Ennyi méh kevés a dajkacsaládhoz. Sokkal több kell. Zsúfolásig legyenek tele. Egy hiba a kiváló anyanevelésnél.
Ha Miller keretet használunk, akkor nagyjából hasonlóan vágjuk ki a keretet, hogy az anyákat lefelé lógó bölcsőkben neveljék. Azonban ez a túl sok. Ha az anya telefiasítja a keretet, akkor túl sok fiasítást kell gondozni a dajkacsaládnak.
A bejelölt rész épp elegendő. Mivel az anya belülről kifelé fiasít, így a V alakú részeknél már épp megfelelő korú álcák lesznek, a többi részen pedig nem túl sok pete, melyek odavonzzák a dajkaméheket. Így nem kell túl sok fiasítást gondozniuk
1. kép forrása: dadantblatt-carnica.com/dadant-blatt/
0 Comments
Megjegyzés küldése