Szlovákia és Magyarország méhészeti adataival már foglalkoztam egy korábbi bejegyzésben. Ahhoz hogy a két ország méhészeti ágazatát el tudjuk helyezni érdemes összehasonlítani az EU tagállamokkal. Erről készült statisztikai adatok egy tanulmányban lettek összegezve 2021-ben, melyből ez a cikk készült.
Az Európai Unió Kína után a második legnagyobb méztermelő 280 ezer tonnával, viszont csak 60%-ban önfenntartó, vagyis sokkal több mézet fogyasztanak az EU lakosai mint amennyit megtermelünk. A legtöbb importméz Ukrajnából, Kínából, Argentínából és Mexikóból érkezik.
2017-től a méhcsaládok száma jelentősen emelkedett, 2,5 millióval több családdal dolgoznak a méhészek mint 4 éve. Magyarország 7. a listán, Szlovákia a 14. Magyarországon több mint 1,2 millió méhcsalád volt ekkor bejegyezve, a korábbi bejegyzésbenemlítettem is ezt, tavaszra viszont 20-30%-os méhveszteség miatt 800 ezer körüli méhcsaládszám maradt. Szlovákiában több mint 300 ezer méhcsalád volt számon tartva.
A legtöbb méhcsalád Spanyolországban, Romániában és Lengyelországban volt. Romániában az utóbbi években dinamikusan fejlődik az ágazat, nemcsak méztermeléssel vagy anyaneveléssel foglalkoznak. Én magam is illóolaj cseppeket vagy fehérjés lepényeket romániai gyártótól vásároltam.
Méhészek száma Európában
A méhészek száma Németországban, Lengyelországban és Csehországban a legmagasabb, Magyarország a 9., Szlovákia a 10. a rangsorban. Európában volt egy nagy visszaesés pár éve, ma nagyjából a 2016-os szintre tér vissza a méhészek száma. Közben mind Magyarországon mind Szlovákiában évről évre növekszik a méhészettel foglalkozók száma. Annak ellenére, hogy az elmúlt évek nagyon kedvezőtlenül alakultak, és a méhészeti támogatások is alacsonyak még mindig. De úgy látszik, vonzó ez a szakma.
Egy méhész átlagos méhcsaládszáma
Míg a legtöbb méhész Németországban van, addig látható, hogy egy német átlagosan 7 méhcsaláddal dolgozik, vagyis rengeteg a kis hobbiméhészet csak saját kedvtelésre. Görögország a listavezető átlag 147 családdal, a spanyolok 103 családdal, Románia 80-nal. Azokban az országokban jelentős számú méhész profi szinten űzi ezt a tevékenységet. Magyarországon egy méhész átlagosan 55 családdal dolgozik, Szlovákiában pedig 16-tal. E szerint Magyarországon is inkább jellemző, hogy sokaknak ez biztosítja a megélhetést vagy jelentős jövedelemkiegészítést, míg nálunk több a hobbiból méhészkedő.
Az exportot tekintve Németország, Spanyolország, Lengyelország után Magyarország következik, kiváló minőségű mézeiket olyan térségekbe adják el mint a Közel-Kelet, Svájc, tengerentúl, Egyesült Királyság.
Az importált és exportált mézek átlagára között nagy a különbség. Mivel nagy mennyiségben érkezik fejlődő országokból méz, így ezek átlagára alacsony: pl. Ukrajnából 1,61 euró, Argentínából 2,27 euró, Kínából 1,27 euró. Felmerül a kérdés, ezek milyen minőségű mézek lehetnek ilyen alacsony áron. Új-Zélandról érkezik a manuka méz, mely ára 23,50 euró kilónként.
A kivitt mézek átlagára jóval magasabb, nem csoda, egyrészt kiváló minőségű mézeket adnak el, másrészt olyan országokba, amelyekben az életszínvonal és jövedelmek magasak: Svájcba 6,18 euró, Emírségekbe 7,75 euró, Japánba 7,29 euró, viszont Izraelbe csak 2,79 euró, Kanadába 3,32 euró az átlagár.
0 Comments
Megjegyzés küldése