A világ folyton változik, ez egy unalomig ismételt közhely. A 21. században azonban ténylegesen olyan gyors változásoknak lehettünk és lehetünk a szemtanúi, melyek az emberiség életét rendkívüli módon befolyásolták az eltelt 2 évtizedben és befolyásolják az elkövetkező évtizedekben. Az elmúlt évtizedek környezetszennyezése, a természeti környezet átalakítása, az új technológiák megjelenése, új politikai irányvonalak, új pénzügyi, gazdasági elképzelések mind túl gyors ütemben formálják át a világunkat, amihez nem vagyunk képesek alkalmazkodni, és a természet sem képes erre.

A hirtelen a világra rázúdított fedezetlen pénz óriási inflációt okozna, ha nem lehetne reálgazdasági javakba befektetni. Ezért kénytelenek új technológiákat bevezetni, és ezekbe ezermilliárdokat pumpálni, a kérdés az, szükségünk van-e ezekre jelenleg? Automatizációra, robotizációra gondolok elsősorban, ehhez kapcsolódik még az elektromos járművek, gépek gyártása, a hadiipar és az űrtechnológia fejlesztése. Vajon tényleg arra készülhetünk, hogy el kell hagynia az emberiségnek a bolygónkat és máshol kell letelepedni? Ezért indultak be ilyen gyors ütemben ezek a fejlesztések? Vagy átadjuk az irányítást a gépeknek? Évtizedek múlva kiderül.

Addig is rengeteg dolgunk van még itt a Földön. Valószínűleg nagyon sokan láttátok a Csillagok között című filmet, amelyben egy élhetetlenné vált bolygón él az emberiség, és emiatt új lehetőségek után kell kutatni, hol lehet új életet kezdeni. Sajnos ha az elmúlt évtizedekben okozott környezetpusztítás tovább folytatódik, akkor valóban ez fog bekövetkezni. Az 1970-es évekhez képest mára az állatfajok 60-70%-a kipusztult, vagy kipusztulófélben van, a rengetek rovarírtó, növényvédőszer használata miatt a rovarfajok jelentős része, így a beporzók is veszélyben vannak, vagy már egyes területeken teljesen eltűntek. A biológiai sorszínűség eltűnése idővel az emberiség eltűnését is jelenti. Az élelmiszeriparban használt különféle adalékanyagok, összetevők, GMO termékek hosszú távon egészségkárosodást okoznak az embereknél, ezt felerősíti még a szennyezett levegő, nem tiszta víz.

Látjuk, hogy valamit tennünk kell, különben nem lesz jó vége. És nem léphetünk akkor, amikor már a szakadék legszélén állunk, hanem minél hamarabb cselekednünk kell. A jövőbe látni nem könnyű, de megfigyelhetünk bizonyos trendeket, melyek alapján megjósolható. Koncentráljunk az elkövetkező 1-2 évtizedre, mi várható és mi mit tehetünk. A cikk elején leírt technológiai újításokra és azok hatásaira most nem érdemes figyelni, mert tőlünk függetlenül bevezetésre kerülnek, és nem tudjuk befolyásolni a működésüket, hatásukat, arra érdemes koncentrálnunk, amire hatásunk, befolyásunk lehet.

Az elkövetkező években az infláció magasabb lesz az elmúlt 10 évben megszokottnál, vagyis a pénzünk egyre kevesebbet fog érni. A bérek, fizetések stagnálása, vagy kis mértékű növekedése nem lesz elegendő hogy az infláció mértékének növekedésével szemben megtartsa értékét, ez azt jelenti, hogy mindenki kénytelen lesz kevesebből megélni, mint ma. Nagyon meg kell fontolni mire költsük a pénzünket, azt pedig különösen, hogy érdemes-e kölcsönt felvenni.

Az élelmiszerárak, üzemanyagárak és az energiaárak az egekbe fognak szökni, már most is ez történik, a jövőben pedig további drágulás várható. Ennek oka, hogy minden mindennel összefügg, ha drágul az üzemanyag, drágul a szállítás, drágul az élelmiszer és minden egyéb. Ha drágul az energia (gáz, villanyáram), akkor szintén drágul minden, mert az előállítási költségek is növekednek. Azok a vállalkozások, melyeknek nincsenek tartalékai nagy veszélybe kerülnek. A covid válság csak a kezdet volt. Most jött el az idő, amiről néhány éve olvastam, a globális cégek célja felszámolni a kis- és középvállalatokat, hogy megszűnjön a konkurencia lokális szinten is.

Az energiaárak növekednek, a gáz ára 10-szeresére nőtt az év eleje óta, ennek oka egyértelműen spekuláció, illetve az elhibázott zöldpolitika. Az európai vezetők azonban ahelyett hogy látnák a hibájukat, még inkább a zöld politikát akarják ráerőltetni Európára, ami okozta ezt az problémát. Az alternatív energiaforrások túl gyors bevezetése és erőltetése az oka ennek a helyzetnek. Erről írtam korábban. Az egyre növekvő energiaárak elszenvedői a lakosság lesz, és a kkv szektor.

A covid lezárások ideje alatt az ellátási láncokat elvágták. Most amikor felpörög a gazdaság ez nagy problémákat okoz. A félvezetők hiánya miatt leáll az autóipar, az egyes alapanyagok hiánya miatt megdrágul az élelmiszer.

A szállításban munkaerőhiány lépett fel, egyre több kamionosra lenne szükség, több tízezer hiányzik az utakról. Így nincs aki elszállítsa a termékeket, ez még inkább felhajtja az árakat, és kialakulhat az ami csak a kommunizmusban volt, bizonyos termékek eltűnnek a boltokból.

Az automatizáció és robotizáció remekül alkalmazható az autóiparban és az új technológiákban, így egyre kevesebb munkaerőre lesz szükség. Munkások százezreit fogják elbocsátani az elkövetkező években, erre fel kell készülni.

Kb. 50 év múlva a fejlett országokban eltűnik a termőtalaj, ugyanis képtelen megújulni olyan gyors ütemben, amilyen ütemben tönkretesszük. Innentől fogva az emberiség sorsa egyértelműen megpecsételődik.

Láthatjuk, hogy az emberiség történelmében ez az időszak egy fordulópont lesz. Szembe kell néznünk azzal, hogy nagyon nehéz évek következnek. Erre fel kell készülni. Láthatjuk, hogy a globalista erők mindent megtesznek, hogy rövid idő alatt felszámolják a kkv szektort, és az emberektől elvegyék a jövedelmüket, megtakarításaikat inflációval, óriási árdrágulásokkal és monopóliumokat építenek ki.

Hogyan reagálhatunk mindezekre? Nincs más lehetőség, mint a lokális gazdaságfejlesztés, lokális termesztés, lokális fogyasztás. Amit helyi szinten elő tudunk állítani, azt elő kell állítanunk, és helyi szinten elfogyasztanunk. Létre kell hozni helyi feldolgozó üzemeket, egyre több fiatalnak az élelmiszer előállítással és élelmiszer feldolgozással kell foglalkoznia. Hiteles, bizalomra építő lendületes fiatal vállalkozókra van szükség, akik nem félnek az újításoktól, változásoktól. Találniuk kell olyan piacot, ahol elsők lehetnek, innovátorok. És tudatos fogyasztói szemléletre is szükség van, be kell osztanunk a pénzünket, és csak azt vegyük ami a javunkat szolgálja. Más szakmákban specializálódjunk, legyünk nélkülözhetetlenek, folyamatosan tanuljunk, képezzük magunkat. 

Az embereknek egyre jobban oda kell figyelniük egészségük megőrzésére, visszanyerésére. Javítanunk kell egészségi állapotunkon. Szükség lesz gyógyhatású termékek előállítására, egészséges és magas minőségű élelmiszerek elállítására, ezek fogyasztása szükséges. A gondolkodásunk megváltoztatásával, lelki egészségünk megőrzésével kell foglalkozni, ezek válnak a legfontosabbá. Szükség lesz olyan szakemberekre, holisztikus gyógyítókra, akik ezzel foglalkoznak.

Meg kell védenünk legfontosabb kincseinket: ivóvizet, termőföldet, levegőt az újabb szennyezésektől. Úgy kell nevelnünk, tanítanunk gyerekeinket, hogy egy olyan generáció nőjön fel, amely képes lesz visszatalálni a helyes útra, mert helyes értékrenddel rendelkezik. Vissza kell találni a természethez, megérteni hogy nem fölötte állunk és uraljuk hanem a részei vagyunk. Egyre többen ébrednek fel és látják meg azt, hogy rossz irányba haladunk és egyre többen tesznek azért, hogy visszataláljunk a helyes irányba. Mert nincs más választásunk. Csatlakoznunk kell és cselekedni míg nem késő.