A fehérjés cukorlepény saját magunk általi elkészítéséről már volt szó korábban. Most a készen kapható lepényekről lesz szó. Ha saját magunk készítünk lepényeket, akkor gyűjtünk egy kis tapasztalatot ebből a munkából is és meglátjuk milyen eredményt érünk el. Tapasztalatom szerint a sörélesztős lepény hatásos. Viszont csak kis mennyiségben éri meg saját magunknak elkészíteni.

A legegyszerűbb megvenni a kész lepényeket, nagyon sok jó összetevőjű fehérjés lepény kapható. Kapható virágporos lepény, inaktivált sörélesztős lepény és van virágporpótlót tartalmazó lepény is. A sörélesztőről nem gondolnánk, hogy mennyire hatékony, de tapasztalatom szerint nagyon jó. A kész lepények tartalmazzák a legfontosabb aminosavakat, és egyéb hasznos összetevőket is. Ami a legnagyobb előnye, hogy csak odaadjuk a méheknek és kész, nem kell a készítésével foglalkozni.

A kérdés az, milyen lepényt vásárolj?

Csakis olyat ami legalább 10% fehérjét tartalmaz, a többit felejtsd el. Emellett ha tartalmaz még timolt az még jobb. Ha nem tartalmaz nem számít. Adjuk be cukorsziruppal. Vannak lepények, melyek Hive Alive-ot tartalmaznak, ebben van timol is. Ez egy kiváló kiegészítő, immunerősítő, a Nozevit nevű készítmény nozéma ellen hatékony. A fehérjés lepény akkor a legjobb, ha több mindent kezel egyszerre. Ha nincsenek benne ezek a plusz összetevők, akkor cukorsziruppal adjuk be a méheknek, ha akarjuk. Én tavasszal mindig adok a méheknek cukorszirupot, mely illóolajokat is tartalmaz, amely varroa atka ellen hatásos, mivel megzavarja az atka szaglását.


Ilyen lepényt vettem az éven, természetes virágport tartalmaz. Az 1 kilós csomagolást kétfelé vágom, minden család kap fél kiló lepényt. A profi méhészek akár 2 kiló lepényt is adnak a méheknek tavasszal.


A fehérjés lepény összetétele

  • cukrok-fruktóz, glükóz, szacharóz
  • víz 
  • B-vitaminok, C-vitamin, A-vitamin, E-vitamin, D-vitamin
  • esszenciális növényi olaj 
  • ásványi anyagok
  • fehérje
A fehérje többféle lehet: van olyan ami Apipollen nevű készítményt tartalmaz, ez virágporpótló kimondottan méhek számára, van amelyik szárított virágport (ez a legjobb a vizsgálatok szerint), van amelyik inaktivált sörélesztőt, ez a fehérje tartalmazza a legfontosabb aminosavakat a méhek fejlődése szempontjából. (Emellett vannak szárított szóját tartalmazó lepények is, de az nálunk nem igazán kapható) Egyéb összetevője lehet a Nozevit nozéma ellen, Hive Alive immunerősítő szintén nozéma és varroa atka ellen, illóolajok. Mindegyik fehérje jó, nálunk nem adnak hozzá szójafehérjét és GMO-s összetevőt, sem kukoricaszirupot. A legfontosabb, hogy a lepény kemény állagú legyen, a puha lepény nem jó, mert szétfolyik és nem hordják el, vagy nagyon vontatottan, illetve ha szétfolyik mindent összeken.

Szlovákiában valami rejtélyes oknál fogva alig lehet rátalálni a megfelelő fehérjés lepényre, annak ellenére hogy több fajta kapható. Inkább a majdnem tiszta cukorlepényeket árulják, melyek tartalmaznak minimális mennyiségben valamilyen fontos összetevőt: vitaminokat, ásványi anyagokat, gyógynövényeket.

Fölösleges felsorolni milyen fajta egyéb cukorlepények vannak, egyiket se vedd meg. Csakis a fehérjés lepény az, amelyet egyedül érdemes megvenni és használni. Fehérjetartalma legalább 10% legyen, ha kevesebb, pl. 1,5% vagy 4% azokat se vedd meg. Nem az árat kell nézni, hanem azt mennyire jó a méhcsalád számára. A cukorlepény minimális egyéb összetevőkkel olcsóbb, mint a fehérjés lepény. A fehérjés lepény ára 2,50 euró/db.

Magyarországon viszont támogatott terméknek számítanak a cukorlepények, több nagyon jó minőségű fehérjés lepény kapható nagyon sok méhészeti üzletben, interneten könnyen megtalálható és megrendelhető. Az áruk szinte megegyezik a Szlovákiában kapható fehérjés lepények árával. 

A fehérjés lepényeket márciusban már érdemes beadni a méheknek, így legkésőbb februárban be kell szereznünk. Ennek az az oka, hogy nagy a kereslet ezek iránt a lepények iránt, így előfordulhat, hogy elfogynak pont akkor amikor nekünk szükségünk lenne rá. 

Egyszerre fél kilót tegyünk be a családnak. Van, hogy ez is elég, ha hatékonyabb eredményt akarunk, akkor 2x 0,5 kilót tegyünk be, a másodikat két héttel az első után. Tavasszal előfordul, hogy pár napra beköszönt a tél, vagy a hideg, szeles időjárás, amikor a méhek nem tudnak kirepülni, ilyenkor elfogyasztják a tárolt virágport, ha van pluszban fél kiló fehérjés lepényük az jó szolgálatot tehet, nem akad meg a fiasítás.