Amióta elkezdtem méhészkedni vezetek egy méhésznaplót, amelybe feljegyzetelem a legfontosabb elvégzett munkákat és időpontját. Ezt böngészve és visszaemlékezve össze tudom hasonlítani a korábbi éveket az aktuális évvel, valamint látom melyik nap melyik munkát végeztem el és ezáltal képet kapok arról, hol tartanak a méhcsaládok az aktuális évben az előző évekhez képest.

Az idei február szokatlanul meleg volt, szinte tavaszias idő köszöntött be napokra. Ez beindította a természetet és a méhcsaládokat is. Már február elejétől gyűjtötték a virágport, ami nálunk nem szokás. Az előző években először február végén volt lehetőségük több napra kirepülni, kitisztulni és gyűjtögetni, az éven ez kb. másfél, 2 héttel korábban bekövetkezett.

Egy méhész feladata nemcsak követni az eseményeket, hanem aktívan beavatkozni, ha az szükséges. Mi történt februárban és március elején és milyen beavatkozásokat kellett végrehajtani, amit a korábbi években nem kellett megtenni.

Mivel már február 10 körül aktivizálta magát a méhcsalád, és gyűjtötték a virágport, vizet kellett ehhez biztosítani. A méhek a munkájukhoz mézet fogyasztanak energiaforrásként, és ez a méz már a kaptárban van lefedve és sokszor kristályosodva. Ennek a könnyebb feldolgozásához segítenünk kell folyadékpótlással. Ezt meg lehet oldani külső itatóból, de az éjszakák még nagyon hidegek, így a külső itató mellett szükségessé vált minden családnak belsőleg vizet biztosítani. Az egyik legegyszerűbb megoldás a zacskós formában való itatás. A zacskóba beleteszünk vizet, lehetőleg nem csapvizet, és abba tehetünk kiegészítőket, pl. sót, vagy valamilyen vitamint, de nem muszáj. Ezt a vizet akkor érdemes beadni, amikor a méhcsalád már a keretek tetején van és nincs már lehúzódva a keretek aljára. Ez a víz segít nekik a könnyebb élelemfeldolgozásban.

Emellett beindult a fiasítás is, méghozzá elég aktívan. Ekkor elérkezhet a cukorlepények ideje. Mivel nálunk szigetelt kaptárakban méhészkedünk, a méhcsaládoknak jelentős mézkészletük van, így a lepény nem kimondottan élelempótlásra szolgál. Én már egy kevés fehérjés lepényt adtam a méheknek, 25 dkg-ot, amely segíti a fiasítás nevelést. Vannak akik egyéb cukorlepényeket adnak, pl. vitaminost, vagy sima lepényt. Én mindig fehérjés lepényt adok a méheknek, vagy virágporost, vagy valamilyen más fehérjést, pl. sörélesztőst. Erre az éven már február legvégén sor került. Tavaly kb. március 20-án adtam be a fehérjés lepényt. Az éven is kapnak még március közepén, de látható, hogy mennyivel előrébb van a méhcsalád a tavalyi évhez képest.

Tavaly, 2023-ban először március közepén néztem be a kaptárba egy gyors vizsgálatra, és csak ezután szűkítettem. Az éven már adtam nekik fehérjés lepényt, és 2-szer vizet, valamint március 10-re már a szűkítést is elvégeztem, valamint feltettem egy hőtükröt a fólia és anyagtakarás közé, hogy még melegebben tudjanak takarni. Ez is egy újítás nálam, ezzel még melegebben tarthatják a fészket és kevesebb energiát pazarolnak ez a fűtéssel.

Mivel a kaptárban levő méhek jelentős része még tavaly nyár végén, ősz elején keltek, így idősek, de még élniük kell a nemzedékváltásig, kb. április elejéig, így meg kell könnyítenünk a munkájukat, ezért az aktuális időjárási és természeti viszonyokat figyelembe kell venni és e szerint beavatkozni. Az éven ez korán megtörtént, kb. két héttel korábban mint tavaly, ezért váltak szükségessé azok a beavatkozások, amelyekre a korábbi években ilyenkor még nem került sor.
Viszont az időjárás mostanra visszaigazodott a korábbi években megszokottakhoz, így az aktuális teendőket is ugyanakkor lehet elvégezni mint tavaly. Viszont úgy tűnik, a méhcsaládok mérete mostanra már a jó időnek és a beavatkozásoknak köszönhetően nagyobb mint tavaly ilyenkor, ez pedig megváltoztathatja a későbbi, áprilisi munkák menetét.