Bevétel a munkád gyümölcséből származik, ki mint vet úgy arat. Ha jól végezted a munkádat és erős méhcsaládjaid vannak felkészülve a hordási időszakra, akkor készülhetsz a pergetésre és a jó hozamra. Átlagos évben mikor az időjárás olyan amilyennek lennie kell, egy méhcsalád átlagban 15-20 kg mézet is tud termelni pergetésenként. Előfordul az, hogy egy méhcsalád 30-35 kg mézet is termel, egy másik viszont csak 7 kg-ot. Minden attól függ mennyire leterhelt a méhlegelő, a méheink mennyire erősek, milyen az időjárás hordási időben.

Hobbiméhészként nem foglalkozunk méhpempő és hasonlók előállításával. Bevételünk a mézeladáson kívül származhat még:

  • propoliszból, érdemes propolisz tinktúrát csinálnunk
  • szárított virágpor
  • rajeladásból
  • kölyökcsaládok eladásából
  • törzscsaládok eladásából
Természetesen egyéb bevételi források is vannak, de ezekkel nem igazán élnek a méhészek: mint a viasz eladás, vagy viaszból készült termékek eladása: gyertyák, angyalkák, bármiféle viasztárgy, ez is egy jó bevételi forrás lehet akkor, ha erre van kapacitásunk. Ekkor érdemes mások összegyűjtött viaszát is felvásárolni és ezekből készíteni ajándéktárgyakat, melyeket értékesítünk. 

A méhészek többsége nem él ezzel a lehetőséggel, inkább az összegyűjtött viaszt beadják műlépért cserébe. A műlép nem olcsó, 1 kg-ért 11-14 eurót fizetünk, így a beadott viasznak köszönhetően olcsóbban hozzájutunk a műléphez. 

Egyéb bevételi forrás lehet a szellemi termék eladása. Ilyen termék a könyv, vagy oktatóanyagok, oktatóvideók készítése. Ehhez nemcsak tudás kell és tapasztalat, hanem profin létrehozott, minőségi termék, marketing, eladási jártasság, ezeket a termékeket úgy kell létrehozni, hogy egyediek legyenek, figyelemfelkeltőek, valami olyat adjanak a célközönségnek, ami számukra különösen értékes, hasznos. Emiatt a hobbiméhészek ezzel a lehetőséggel sem élnek. 

Ezek olyan bevételi lehetőségek, amelyeket egy kis méhészet nem szokott kihasználni, én is csak propolisz készítésével próbálkozom. Ennek egyszerű az oka: a rajokat befogom, hogy új családot csináljak, anyát nem nevelek, csak anyabölcsőket, amelyeket felhasználok új családoknál, kölyökcsaládoknál.

Mindenki számára meg van a lehetőség, hogy úgy adja el a termékeit, ahogyan szeretné. Ha megfelelően marketingezünk és szerzünk vevőket, lehetőleg visszatérőket, akkor eladjuk a termékeinket megfelelő áron és a bevételeink szépen növekednek.

Minimális bevétel érkezik a támogatásból. A szlovák földalaptól 4 euró támogatás érkezik bruttóban családonként a beporzásért, ebből nettóban marad 2,70 Euró körül. Ezzel a kérdéssel még foglalkozom a későbbiekben. Nálunk nincs olyan mint Amerikában, hogy a gazda (pl. mandulaültetvényes) fizet a méhésznek a beporzásért.

Mennyiért lehet értékesíteni a méhészeti termékeket?

A legfőbb bevételi forrás a méz. 2021-es felvásárlási ára repce: 2,80 Euró, akác 5 Euró, virágméz 3 Euró. Ha üvegenként adjuk el, akkor repce: 6 Euró, Akác 7-8 Euró, Virágméz 6-8 Euró. Természetesen az árak ezektől eltérőek is lehetnek. Van ahol 10 Euró felett kapható akácméz, valószínűleg ez az ár lesz a későbbiekben a kiinduló ár.

Propolisz esetében ha propolisz tinktúrát készítünk úgy az ára üvegenként (30ml) 5-6 Euró, 100 ml 20 Euró.

Szárított virágpor ára 16-18 Euró/kg. Méhpempő 100g 60-70 Euró. Itt is érvényes az, hogy minden méhész más áron értékesíti.

Anyaneveléssel hobbiméhész nem foglalkozik, mivel az engedélyhez kötött, de ezek ára kb. 15-20 Euró darabonként. Anyabölcsőt szintén nem adunk el.

Rajok iránt is van kereslet, leginkább olyanoktól érdemes venni, akiket ismerünk, tudjuk milyen családjaik vannak, ugyanis csak egészséges rajokat jó minőségű anyákkal érdemes venni és eladni. Egy nagyobb raj ára kb. 20 Euró. Általában egy bővítő méhész nem ad el rajokat, hanem készít belőle egy családot. Ha már nem bővíted tovább a méhcsaládok számát, akkor plusz bevételi forrást jelenthet.

Raj


Kölyökcsaládok
iránt is van kereslet. Méhészek ezek eladásából is plusz bevételre tehetnek szert. Ha már nem bővítjük a méhészetünket, készíthetünk minden tavasszal kölyökcsaládokat, elveszünk kereteket fedett fiasítással és dajkaméhekkel majd anyásítjuk. Egy 5 keretes ilyen család kb. 50-60-70 Euró.

Egy kölyökcsalád kb. ennyi kereten foglal helyet (általában 5 kereten). Ez a család nem termel, a lényeg a felfejlesztés és az átteleltetés, majd a következő éven lesz belőle törzscsalád, amely már mézet termel 


Törzscsaládokat is eladhatunk, melyek iránt szintén van kereslet. Ezek a családok ugyanis már azon az éven termelnek, míg a kölyökcsaládok csak a következő éven. Ha már nem bővítjük a méhészetet, akkor készíthetünk kölyökcsaládokat, melyeket a következő évre törzscsaládokra neveljük, és ezeket adjuk el. Ma egy ilyen család ára kaptárral és keretekkel együtt kb. 230-250 Euró és évről évre növekszik. Kaptár nélkül kb. 170-180 Euró. Ha sikerül találni érdeklődőket, vásárlókat, akkor tavasszal már a pergetések előtt bevételhez jutunk.

Törzscsalád 10 kereten, ezek már termelnek, ha eljön a hordási időszak és felkerül a mézőr. Törzscsaládot mézőrrel és abban kiépített keretekkel adnak el.