A Mikor nem alkalmas pótbölcsővelanyásítani és a Méhanya nevelés könnyűés olcsó módszerei cikk folytatása ez. Az is lehetne a címe, hogy Mikor alkalmas bölcsővel anyásítani. Melyik az a módszer ami működik, amikor a legjobb bölcső a pótbölcső.

Hordási időszakban végzem ezt a folyamatot. Azért ekkor, mert ez a legmegfelelőbb időszak arra, hogy új családokat hozzunk létre új anyákkal vagy a már meglévő családoknál anyákat cseréljünk, ugyanis hordási időszakban  fogadja el legkönnyebben az anyákat a család, illetve ilyenkor lehet több családból is méheket egyesíteni úgy, hogy ne támadják egymást, ne vesszenek össze. Tehát az anya elfogadásához a legmegfelelőbb időpont mindig a hordási időszak. A méhek ugyanis ilyenkor a rengeteg munkával vannak elfoglalva, nem pihennek.

Ez a módszer a Méhanya neveléskönnyű és olcsó módszerei közül gyakorlatilag a túlnépesítés módszere, annyi különbséggel, hogy nem a rajzás felé halad a család, és nem is rajzik meg.

Én is túlnépesítést alkalmazok, illetve a Miller-módszert vagy a sejtkivágás módszert. Így saját magunk nevelhetünk kiváló minőségű anyákat. Ugyanakkor ha rosszul csináljuk, akkor nagy csalódás fog érni minket. Ezt már tapasztaltam. Most leírom és ábrázolom minden egyes lépését az anyanevelés módszerének.

A szükséges hozzávalók:

  • egy család, amely a méhcsaládjaink közül a létező legjobb tulajdonságú anyával rendelkezik
  • egy család, amely a dajkacsalád, vagyis a nevelőcsalád szerepét fogja betölteni
  • egy világos keret, amely ki van építve, vagy félig kiépített, és még egyszer sem volt befiasítva
  • egy kaptár
  • egy éles vágókés
  • vagy a világos keret helyett egy anyanevelő keret kivehető lécekkel (tenyészkeret)
  • sok méh

A folyamat hosszabb ideig tart. Nem az anyaneveléssel kezdődik, hanem vannak ezt megelőző fázisai.

1.   a tervezés az első lépés, ha már több éve méhészkedünk, de ha csak 2-3 éve is, akkor vannak ismereteink a családjainkról, láttuk előző éven melyik volt nagyon erős, melyikkel volt a legjobb dolgozni, nagyjából tudjuk melyik család volt a legjobb, vagy melyek voltak a legjobbak. Ezek közül kerül ki az a család, amelyik az anyákat fogja adni. Ugyanis az anya a fiasításaiban átadja ezeket a tulajdonságait, mi a legjobb tulajdonságokkal rendelkező anyákkal akarunk méhészkedni.

Melyek ezek a tulajdonságok:

  • nagyon magas hordási hajlam- sok készletet halmoznak fel, sok mézet termelnek
  • nagy tömegű fiasítás- az anya nagyon szépen fiasít, a család igen erős, dinamikusan fejlődik, hordási időszakra nagy méhmennyiséggel rendelkezik
  • alacsony rajzóhajlam- nem rajzik, nem épít folyamatosan bölcsőket
  • alacsony agresszivitás- könnyű velük dolgozni, nem támadnak százával
  • jó takarítóhajlam- tiszta a kaptár, tisztán tartják a környezetüket 

2.   a tavaszi serkentés folyamata, minden családot cukorsziruppal serkentünk, melyekbe kiegészítőket teszünk, ha tehetjük adunk nekik fehérjés lepényt is, hogy a családok szépen, intenzíven fejlődjenek. Ekkor már látható lesz, mely családok fejlődnek sokkal jobban mint a többi család, mely családok gyűjtenek intenzívebben stb. Ettől lesznek az új anyáink. Ez nem feltétlenül az a család, amelyet korábban a legjobbnak gondoltunk.

3.   A méhcsaládok fejlődéséből látnunk kell nagyjából mikorra lesznek kikelt herék tömegével, mikorra lesznek népes családok. Ez azért fontos, mert az anyáknak herékkel kell párosodnia, ha nincsenek herék, akkor nincs párzott anya sem. Nagyjából belőjük az időpontot, amikorra szeretnénk, hogy az új anyáink kikeljenek. Mindent ehhez kell ugyanis igazítani. Ha csak hétvégén tudunk méhészkedni, akkor hétvégére tervezzük a fő feladatokat.

4.   kiválasztjuk azt a családot, amelyik a dajkacsaládunk lesz. Mivel anyátlan dajkacsaláddal fogunk dolgozni, így több családból is összerakhatjuk, de talán jobb ha egyetlen család adja a méheket és a fiasítást. Ezt a családot elkezdjük még jobban serkenteni, és több fehérjés lepényt is adunk nekik. Ennek az az oka, hogy rengeteg méhet akarunk ettől a családtól.

5.   Ezt a kiválasztott családot másképpen fejlesztjük mint a többit. Hagyjuk, hogy megszoruljanak, érezzék a túlzsúfoltságot. Ezzel egyfajta rajzási lázba fognak kerülni és készülni fognak arra, hogy bölcsőket húzzanak, ennek első jelei, hogy bölcsőkezdeményeket kezdenek építeni. Ez a folyamat a túlnépesítés, csak itt nem hagyjuk, hogy rajbölcsőket kezdjenek húzni, eddig semmiképpen nem jutunk el.

6.   Mondjuk hogy május 20-a lett az az időpont amikor az anyák kelését szeretnénk. Ez a 16. nap lesz. Az anya ugyanis 16 napra kel ki. Ez azt jelenti, hogy 5-én be kell tennünk a keretet a legjobb családnak, amely anya befiasítja, ez lesz a legjobb tulajdonsággal rendelkező pete.

7.   Ha 5-én már elkezdi befiasítani az anya akkor 3 napot hagyjuk a családnál ezt a keretet. 8-án vesszük ki délután amikor meleg van, hogy a fiasítás ne fázzon meg. Az időjárást mindig figyelni kell ilyenkor, hiszen hidegben ezt nem végezhetjük, a fiasítás kihűl.

8.   8-án elkészítjük a dajkacsaládot egy másik kaptárban a méhesünkön belül, reggel. Azért reggel, hogy a méhcsalád érezze az anyátlanságot, érezzék, hogy nincs anya, ezért nevelniük kell. A családot egy árnyékos helyre tesszük a méhesünkben, de ne legyen hideg, huzatos a hely. A dajkacsalád a következőképpen fog kinézni:

legszélen van egy mézes-virágporos keret, ezután egy fedett fiasításos keret, ezután jön a nevelőkeret, utána 2 fedett fiasításos keret, egy teljes keret virágporral, kevés mézzel, végük egy szűkítő. Akinek van 5 keretes kaptárfiókja, annak 1 fedett fiasításos kerettel és a szűkítővel kevesebbet kell betennie


Egy kis anyátlan dajkacsalád. Ha hobbiméhészek vagyunk és csak pár anyát akarunk nevelni, akkor nem szükséges nagy méretű dajkacsalád. Elég 5 keretes is. Jobbról balra haladva: mézes keret, fedett fiasításos keret, középen van a nevelő keret nyitott fiasításokkal (Miller keret vagy tenyészléc), fedett fiasításos keret és zárásként virágporos-mézes keret, lehetőleg rengeteg virágporral és méhkenyérrel. A fedett fiasításos kereteken dajkaméhek vannak, minden új anyához 200 dajkaméh kell. 




A dajkacsaládot a következőképpen kell elkészíteni: A túlnépesített és szűken tartott családból megkeressük az anyát és amelyik kereten van félretesszük. Ezután 3 keret fedett fiasítást rajta dajkaméhekkel kiveszünk és betesszük az elkészített kaptárba, amelyben már ott van a mézes-virágporos keret, és a teljes virágporos keret. Ezután hozzárázunk az elkészített családhoz a keretekről annyi méhet, hogy a másik kaptárban zsúfolásig tele legyen az a néhány keret. Az eredeti családba visszatesszük az anyát, adunk be kiépített lépet, hogy fiasítson tovább.

Az elkészített dajkacsaládban rengeteg dajkaméhünk lesz, és rengeteg fiatal méh. Minden egyes anyára, melyet nevelni akarunk legalább 200 dajkaméhnek kell esnie. Azért kell nagyon sok méhnek lennie és zsúfoltan lenniük, mert ez a rajzási láz érzése fogja kiváltani bennük azt, hogy bölcsőkben anyákat neveljenek, egyúttal mivel anyátlanok pótbölcsőket is akarnak húzni. Ezt fogják megtenni a betett tenyészkereten. Ha nem éreznék ezt a rajzási lázat, nem lennének zsúfoltan, akkor sokkal vontatottabb módon nevelnék az anyákat, vagy nem kellő mértékben foglalkoznának velük. Amikor majd betesszük a nyitott fiasításos keretünket, akkor a dajkaméheket ez odavonzza, és elkezdik etetni a fiasításokat, az anyának valókat méhpempővel. A fiatal méhek pedig kiépítik a bölcsőt és melegítik, gondozzák a bölcsőket. Adunk a dajkacsaládnak fehérjés lepényt és 3 naponta legalább fél liter cukorszirupot.

Az elkészült árnyékba helyezett kaptárunkban tehát 6 keret lesz: 1 mézes-virágporos, 3 fedett fiasításos, 1 tenyészkeret, 1 virágporos, és 1 szűkítő. Minden egyes fiasításos keretet alaposan nézzünk át, nehogy valahol legyen elbújva egy bölcső, mert ha ebből kibújik az anya, akkor tönkreteszi a teljes munkánkat.

Kb. 2-3 órát várunk, majd betesszük a tenyészkeretet a családnak. A tenyészkereten ne legyenek méhek. Itt két lehetőség közül választhatunk:

  • Miller keret
  • tenyészkeret kivehető lécekkel, sejtkivágást alkalmazva

A Miller keret így néz ki. Kivágjuk a keretet úgy, hogy peték és álcák is legyenek a keretben, lehetőleg a vágás mentén legyenek fiatal álcák. is. A méhek ezekből a fiasításokból fogják kiválasztani a számukra legmegfelelőbbeket, melyekből anyákat fognak nevelni. A természetben is a család saját maga választja ki a megfelelő fiasítást, így itt is rájuk bízzuk a feladatot. 2 fedett fiasításos keret közé tesszük. Azért kell, hogy csak kevés legyen a fiasítás, hogy ne kelljen túl sok dajkaméhnek ezeknek a táplálásával tölteni.



Ez egy Miller keret, melyhez már hozzáépítettek a méhek. A fiasítás mennyisége ne legyen sok, a keretet úgy vágjuk ki, hogy lehetőleg több V alakban legyen, ide húzzák majd a bölcsőket lefelé. A kivágás a legfiatalabb álcák vonalán legyen. Ezek közül fogják kiválasztani a megfelelő anyákat. 



A másik lehetőség a tenyészléc kivehető lécekkel. Itt azt csináljuk, hogy mi fogjuk kivágni a tenyészkeretünkből  azokat a fiasításokat, melyekből azt szeretnénk, hogy anyákat neveljenek. Ezeket a lépszalagokat aztán rátesszük a kivehető lécekre egy kis távolságot hagyva köztük úgy, hogy felfelé álljanak. 2 fedett fiasításos keret közé tesszük.


A léc kivehető, ide teszem rá a lépszalagokat, majd a méhek hozzáragasztják a léchez. Ezután meg kell fordítani, hogy lefelé álljanak a fiasítások, ide fognak bölcsőket húzni. Ezért fontos, hogy kivehető legyen a léc. 



Másnapra a lépdarabokat leragasztják ekkor a kivehető lécet megfordítjuk, hogy a lépdarabok lefelé lógjanak. A bölcsőket így már lefelé fogják húzni, mint egyébként is teszik.

9.       Másnap, vagy két nap múlva miután betettük a tenyészkeretet már láthatjuk, hogy építik a bölcsőket, megnézhetjük mennyi pempőt tettek a bölcsőkezdeménybe, felmérhetjük mennyi anyára számíthatunk.

10.       Pár nap múlva ismét megnézhetjük hol tartanak, mennyi bölcsőnk lesz. Ebből tervezhetünk, lecseréljük a gyengén teljesítő anyákat, kiszámolhatjuk hány új családot hozhatunk létre.

11.       Fontos lépés, a dajkacsaládba betettünk 2-3 fedett fiasításos keretet, de nem jelenti azt, hogy ne lehetett volna nyílt fiasítás is ezeken a kereteken, így a méhek ezekre is bölcsőket kezdhetnek húzni. Ezeket a kereteket át kell nézni és mindegyik bölcsőt elrombolni.

12.       Amikor befedik a bölcsőket, még megnézhetjük a keretet, de később lehetőleg egy pár napig ne nézegessük. Ugyanis 11 napos koruktól 14 napos korukig alakul ki a szárny, az anyák a bölcsőben ekkor nem sérülhetnek, mert nem lesznek teljes anyák.

13.       Azért jó, ha mi kontrolláljuk az eseményeket, mert pontosan tudjuk mikor fognak az anyák kikelni. A 14. vagy 15 napon ezeket a bölcsőket már felhasználhatjuk. Ha megvárjuk a 16. napot esetleg elkéshetünk és már kikelnek. Ezt semmiképp se várjuk meg. Nekünk bölcső kell, nem kikelt anya. Párzatlan anyával nem lehet anyásítani, nem fogadják el, csak ha épp kibújt, pároztatni pedig nem tudunk.

14.       Ekkor betehetjük a bölcsőt a családnak, ahol anyát akarunk cserélni. Ilyenkor elvesszük az anyát, várunk 2-3 órát és betesszük a bölcsőt az egyik fiasításos kerethez szúrva, vagy fogpiszkálóval, vagy bölcsővédővel. Műanyag bölcsővédőt érdemes venni.


Vagy új családokat készítünk műrajokból, bővítjük méhészetünket. Az eredeti célunk ez volt. Új méhcsaládokat létrehozni. Ezt tehetjük böngészett műrajjal, vagy osztott műrajjal. Ekkor a következőket teszem:

  • tavasszal a cukorszirupos serkentés és a fehérjés lepény segítségével, valamint folyamatos műlépépíttetéssel, fészekbővítéssel megnöveltem a méhcsaládokban a méhmennyiséget, így vannak erős családok, melyektől elvehetek fedett fiasításos kereteket úgy, hogy nem gyengítem meg vele túlságosan a családot, a fiasításos kereten dajkaméhek vannak, plusz más családoktól hozzárázok méheket mindegyik új családhoz
  • a másik amit csinálok, hogy a gyengébb családokat gyengítem még jobban. Ennek az az értelme, hogy ezek a családok nem fognak mézet gyűjteni, csak egész éven a saját fenntartásukkal foglalkozni. Valószínűleg az anya gyengébb teljesítményű. Ha van 2-3 ilyen család, akkor elvehetek 6-9 fiasításos keretet is tőlük dajkaméhekkel.
  • lehetőleg egy árnyékosabb helyen lévő állványokra teszem az előkészített kaptárokat, az új családok számára nem jó a tűző nap
  • attól függően hány szép bölcsőm van és mennyi keret méhet tudok elvenni, elkészítem az új családokat, amelyet kölyökcsaládoknak nevezünk, azért kell ezeket az új családokat hordási időszakban elkészíteni, mert így nem támadják egymást, és könnyen elfogadják az anyabölcsőből kelt anyát, mintha saját maguk nevelték volna. Ezeket a műrajokat akkor kell elkészíteni, amikor a gyűjtőméhek kirepültek, lehetőleg délelőtt.
  • amikor megcsinálom az új családokat, várok legalább 2-3 órát, hogy érezzék az anyahiányt, csak ezután teszem be nekik a bölcsőt, de azt is megtehetjük, hogy csak másnap tesszük be
  • ez az új család a következőképpen néz ki:

- legszélen mézes-virágporos keret

- 2 keret fedett fiasítás tele dajkaméhekkel

- 1 üres keret belelocsolok némi vizet, mivel nincsenek kirepülő méheik, így ne szomjazzanak

- szűkítővel zárom a fészket

- hozzárázok még 2 keretnyi fiatal méhet más családoktól


  • ezek az új családocskák mindegyike kap egy bölcsőt, melyből várhatóan 1 vagy 2 nap múlva kibújik az anya. Ezzel létrejött az új kölyökcsalád, mely az eredeti célunk volt
  • semmi más dolgunk nincs mint a keléshez számítva másnap megnézni kirágták-e a bölcsőket, nyugodt-e a család, nem szabad füstölni, zavarni őket, nagyon óvatosan nézzük meg. Takarjunk jól, legen szűken a család.
  • Csak akkor kezdjünk bővíteni, amikor visszatér az anya és elkezd fiasítani. Ekkorra már kikelnek a fiasítások is, jelentősen megnő a méhek létszáma és zsúfoltság keletkezik. Ez jó, mert sok méh lesz, amelyek takarják a fiasításokat, és sok fiatal méh lesz, amelyek azonnal elkezdik kiépíteni a betett műlépes kereteket. Bővítéskor adjunk nekik folyamatosan cukorszirupot és fehérjés lepényt. 


Miért csak 2 keretnyi fiasítással és rajta méhekkel készítsünk új családokat?

Mert az ilyen kis méretű családok könnyen elfogadják a bölcsőben az anyát, a nagy méretű családok kisebb százalékban fogadják el. Az első esetben, amikor kis méretű a család szinte 100% az esélye az elfogadásnak, nekünk erre van szükségünk, hiszen bővítünk. Később, ha szükséges adhatunk be nekik még 1-2 fedett fiasításos keretet.